Dr. Max se po 25 letech vrací na scénu!

6. březen 2014

Ve středu 5.3. přijal pozvání k nočnímu hudebnímu proudění Pavel Holý, zpěvák skupiny Dr. Max, která vznikla na podzim roku 1979 v rázovité pražské čtvrti Ořechovka pod původním názvem Batyskaf a hudební aktivity oficiálně ukončila v roce 1994.

Více o současnosti skupiny Dr. Max zjišťoval v Nočním proudu Miloš Skalka. Poslechněte si celý rozhovor.

Skupina s hardrockovým repertoárem se zprvu podřizovala požadavkům pořadatelů tanečních zábav. V roce 1980 se při náhodném setkání sblížil charismatický zpěvák kapely Pavel Holý s bývalým písničkářem Dušanem Hejbalem, který je dnes hlavou starokatolické církve v České republice. Dohodli se na společné tvorbě s tím, že Hejbalovy texty budou kolektivně zhudebňovat všichni členové skupiny. Další směřování kapely ovlivnil bubeník s řeckou krví Jane Jaros, který se orientoval v reggae a v moderních trendech rockové hudby. Na bubenický post nastoupil v roce 1982, kdy se Dr. Max umístil jako druhý na pražském Beatsalonu. Ke zhutnění soundu kapely přispělo v roce 1984 její rozšíření o klávesy a druhou kytaru.

Po dvou singlech u Pantonu (Co ty jsi zač a Salto mortale ) se Dr. Max vydal na profesionální dráhu a nahrál debutové album Vaše tělo... uletělo. V sestavě Pavel Holý (zpěv, casio), Roman Holý (klávesy, není v příbuzenském vztahu s Pavlem Holým!), Taras Prodanec (kytara), Daniel Šustr (kytara, později ho nahradil Petr Huml), Josef Vízek (basová kytara) a Jane Jaros (bicí, perkuse). Vedle zpěvákova emocionálního výrazu nabídlo album osobité, někdy až folklórně zdobené instrumentální vyhrávky v písních jako Zahradní slavnost, Rád tě vidím, To ty přece nejsi a v titulní Tvoje tělo... uletělo. V anketě posluchačů rozhlasového pořadu Větrník bylo vyhodnoceno jako pátá nejlepší domácí rocková deska sezóny 1986 a vzbudilo zájem Michaela Kocába, který skupinu přizval jako předkapelu pro koncerty skupiny Výběr.

Když se Jaros skupině vzdálil zprvu na vojenskou službu a poté do Řecka, skupina se přiklonila k „dospělému“ rocku na albu Plastické můry, ačkoliv Roman Holý se ji snažil přeorientovat pro černou funky music, což se mu povedlo až později s jeho vlastní skupinou Monkey Business. Tyto nenaplněné sny vedly v roce 1989 k jeho odchodu ze skupiny.

17. února 1990 uvedl Dr. Max před 30 tisíci diváky na Václavském náměstí vlastní úpravu Svatováclavského chorálu a novou skladbu Boží přátelé (obě vyšly na dnes skoro nedostupném singlu). Hejbal v této době uvažoval o napsání rockové mše, kterou by Dr. Max zhudebnil a nahrál, ale skupina už spěla ke svému rozpadu. 24. dubna 1990 ještě oslavila 10. výročí svého vzniku koncertem ve Velkém sále pražské Lucerny a slavnostně pokřtila Plastické můry. V lednu 1993 se Pavel Holý pokusil vzkřísit skupinu vystoupením v pražském klubu Bunkr a upozornit na její třetí album Jen blbni. V té době však už Roman Holý vedl J.A.R. a Dan Šustr Tichou dohodu, a nejdále - v Londýně - působil Jaros, než ho firma BMG poslala zpátky do Prahy ve funkci ředitele své české a slovenské pobočky. V roce 1994 se proto Pavel Holý rozhodl, že nepřipustí „přežívání“ značky Dr. Max a přiznal definitivní zánik skupiny.

Nikdy neříkej nikdy, praví okřídlené přísloví. A tak se skupina Dr. Max v listopadu roku 2013 znovu vrátila na koncertní pódium. A ve své nejsilnější sestavě ohlašuje na letošního 10. dubna do pražského klubu Music Bar La Loca (ulice Odborů 4, Praha 2) podruhé po 25 letech koncert ve své nejsilnější sestavě: Pavel Holý – zpěv, Roman Holý - klávesy, zpěv, Mirek Linhart – kytara, Taras Prodanec – kytara, Josef Vízek – basová kytara a Jane Jaros – bicí nástroje.

V této sestavě zahraje Dr. Max své největší hity a s kapelou si přijdou zazpívat atraktivní hosté. Jmenovitě Miroslav Imrich (Abraxas), Matěj Ruppert (Monkey Business), Richard Tesařík (YoYo Band), Tereza Černochová a Martina PET Čechová.

autor: Miloš Skalka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...