Dravci jako postrach holubů. O biologickou ochranu Pražského hradu se stará káně Štefan

9. červen 2025 09:48

Chrám svatého Víta na Pražském hradě a všechny okolní památky hlídá před holuby sokolník Ladislav Hokr. Má na to spolehlivého a zdatného pomocníka – káně Štefana. Turisté si myslí, že jde o jednu z tamních atrakcí, ale dvanáctiletý opeřenec přitom pracuje.

„Je to káně Harrisova, je mu 12 let a jmenuje se Štefan. Pracoval na letišti, dokud jsem tam byl, teď pracuje na Pražském hradě jako biologická ochrana,“ představuje svého parťáka sokolník Ladislav Hokr.

Káně má na jedné noze rolničku, na druhé vysílačku. „Na sto procent se ten dravec většinou vrátí. To má proto, kdyby někde uvíznul.“

Ladislav Hokr a káně Štefan

„Je to výcvik, který je velmi náročný, protože musí být po dobrém. Dravec se v žádném případě nesmí trestat. Musíte jenom po dobrém a vytvořit si s ním takový vztah, aby se dobrovolně vzdal té svobody,“ popisuje sokolník.

A tak jde Štefan do akce. „Po těch holubech musí jít, když nejde o život, tak jak se říká, nejde o nic. Takže on po těch holubech musí jít, musí je honit, ale já to dělám tak, aby tady mezi těmi lidmi toho holuba neulovil.“

Hradní budovy má na starosti vedoucí oddělení správy nemovitostí Radek Pechač, který připomíná, že holubi památky znečišťují exkrementy a také do nich klovou, aby jim písek pomohl lépe trávit potravu.

„Co se týče holubů, tak to jsou pouze exteriéry, ale taky se nám stalo, že nám kuny lezly pod střechu. V Jižních zahradách se nám objevil mýval, stejně tak jako v Jelením příkopu jezevec. Použili jsme pachová zradidla,“ popisuje.

Poslechněte si celou reportáž z Pražského hradu.

autoři: Radek Duchoň ,
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat