Expert na internetovou bezpečnost: Největším terčem pro predátory jsou děti, které nemají zkušenosti s technologiemi
Už dlouhá léta se věnuje rizikovému chování na internetu. Stál u zrodu sociálních sítí Lidé.cz a Spolužáci. Dnes má na starosti mimo jiné projekt Bezpečně na netu. Hostem pořadu Až na dřeň byl Martin Kožíšek.
U počítačů kvůli proticovidovým opatřením trávíme daleko více času než dřív. Děti jsou podle Martina Kožíška na počítači běžně i osm hodin. „Poslední měsíce ukázaly, že internet je skvělý nástroj. Objevují se ale i nové problémy – třeba digitální ostrakizace – tedy situace, kdy děti chtějí někoho vytrestat a vyloučí ho z komunikační skupiny na síti,“ dodává Martin Kožíšek. Jeho zájem o bezpečnost na internetu odstartovala sebevražda nešťastné dívky, která se odehrála v roce 2006. „Bývalý partner tehdy zveřejnil její intimní fotky. Já i kvůli tomu spustil projekt Seznam se bezpečně.“
Od té doby se toho hodně změnilo a technologie pokročily kupředu mílovými kroky. „I dnes ale predátoři postupují víceméně stejným způsobem. Snižuje se ale jejich věk. Není výjimkou útočník, kterému je 12 let. Tyto děti jsou navíc hodně brutální.“ V České republice podle Martina Kožíška vyrůstá tzv. bezdotyková generace – tedy generace dětí, které umí skvěle komunikovat prostřednictvím moderních technologií, ale v osobním kontaktu si poradit neumí. „Lidé velmi často dávají tablety už malým dětem, aby si hrály. Já tomu říkám digitální mrtvá máma.“ Na druhou stranu ale podle Martina Kožíška nemá smysl děti od technologií zcela odstřihovat – „Naopak takové zcela nezkušené děti jsou pak velmi snadným terčem pro predátory. Takže všeho s mírou.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.