Inscenace Kabaret Winton ukazuje příběh zachráněných židovských dětí. Do svého repertoáru ji zařadilo Švandovo divadlo
Kabaret Winton, tak se jmenuje nová hra smíchovského Švandova divadla. Divadelní ztvárnění záchrany židovských dětí Britem Nicholasem Wintonem se soustředí na příběh dvou sester a na jejich rozdílné osudy. Jednu z hlavních rolí ztvárnil Miroslav Hanuš.
Příběh záchrany židovských dětí se představí publiku v netradičním kabaretním žánru – se zpěvem, tancem, stepem i podmanivou živou hudbou přímo na scéně.
„Neznamená to, že tam děláme nějaké veselé legrace, aby někdo nebyl zmatený. Kabaret může vypadat všelijak. U nás se to odehrává v hotelu Šroubek, dnes Hotel Evropa na Václavském náměstí, kde se v té době koncentroval svět všeho – umění, obchodu, podsvětí. A tam se setkávají všechny osudy. Je tam kabaretiér, který se tam pohybuje jako takový malý ďábel,“ popisuje svou postavu Miroslav Hanuš.
Představení vypráví o dvou sestrách ze židovské rodiny, starší Ester unikla v roce 1939 z okupovaného Československa díky pomoci Nicholase Wintona a jeho spolupracovníků.
Když se v lednu 1989 Ester už coby starší dáma do své vlasti vrací hledat ztracená rodinná pouta, ubytuje se v poněkud zašlém Grandhotelu Evropa, v předválečném období známém jako elegantní hotel Šroubek. Právě zde, v soukromém apartmá, zřídil Nicholas Winton svoji pražskou kancelář, odkud se svými kolegy organizoval první záchranné operace.
Na scénáři se podílela spisovatelka Kateřina Tučková a jeho spoluautorem je i Martin Františák, umělecký šéf smíchovské scény, který inscenaci zároveň režíruje.
„Martin Františák je básník a dělá básnivé divadlo, je to o vážném tématu, je v tom i humor, je to přístupná věc. Tou postavou kabaretiéra se to samozřejmě rozšiřuje. Je v tom optimismus, což v dnešní době je na místě,“ dodává Hanuš.
Poslechněte si celý rozhovor s Miroslavem Hanušem.
Související
-
Dokumentární film Zabíjení draka mapuje prvních 100 dní ruské agrese pohledem pražského Divadla MA
Zabíjení draka, tak se jmenuje dokument o pražském Divadle MA. Tato komorní scéna odkazuje prostřednictvím svých her na ruskou agresi na Ukrajině.
-
Miro Žbirka v Národním muzeu. Jedinečná výstava zve na procházku jeho životem i na silent disco
Do Národního Muzea na diskotéku? Ano, nic není nemožné. Nově se zde otevírá výstava, která připomíná zpěváka Mekyho Žbirku. V některých sálech si budete moct zatancovat.
-
Jaké projekty chystá Divadlo Spejbla a Hurvínka? Nové představení i komunikace s Hurvínkem v kosmu
Hurvínek teď prožívá své největší dobrodružství, v květnu odletěl do vesmíru. Tedy jen jeho skleněná figurka. Tento týden se otevře nové řídící centrum v Planetáriu Praha.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.