Inscenace Kabaret Winton ukazuje příběh zachráněných židovských dětí. Do svého repertoáru ji zařadilo Švandovo divadlo
Kabaret Winton, tak se jmenuje nová hra smíchovského Švandova divadla. Divadelní ztvárnění záchrany židovských dětí Britem Nicholasem Wintonem se soustředí na příběh dvou sester a na jejich rozdílné osudy. Jednu z hlavních rolí ztvárnil Miroslav Hanuš.
Příběh záchrany židovských dětí se představí publiku v netradičním kabaretním žánru – se zpěvem, tancem, stepem i podmanivou živou hudbou přímo na scéně.
„Neznamená to, že tam děláme nějaké veselé legrace, aby někdo nebyl zmatený. Kabaret může vypadat všelijak. U nás se to odehrává v hotelu Šroubek, dnes Hotel Evropa na Václavském náměstí, kde se v té době koncentroval svět všeho – umění, obchodu, podsvětí. A tam se setkávají všechny osudy. Je tam kabaretiér, který se tam pohybuje jako takový malý ďábel,“ popisuje svou postavu Miroslav Hanuš.
Představení vypráví o dvou sestrách ze židovské rodiny, starší Ester unikla v roce 1939 z okupovaného Československa díky pomoci Nicholase Wintona a jeho spolupracovníků.
Když se v lednu 1989 Ester už coby starší dáma do své vlasti vrací hledat ztracená rodinná pouta, ubytuje se v poněkud zašlém Grandhotelu Evropa, v předválečném období známém jako elegantní hotel Šroubek. Právě zde, v soukromém apartmá, zřídil Nicholas Winton svoji pražskou kancelář, odkud se svými kolegy organizoval první záchranné operace.
Na scénáři se podílela spisovatelka Kateřina Tučková a jeho spoluautorem je i Martin Františák, umělecký šéf smíchovské scény, který inscenaci zároveň režíruje.
„Martin Františák je básník a dělá básnivé divadlo, je to o vážném tématu, je v tom i humor, je to přístupná věc. Tou postavou kabaretiéra se to samozřejmě rozšiřuje. Je v tom optimismus, což v dnešní době je na místě,“ dodává Hanuš.
Poslechněte si celý rozhovor s Miroslavem Hanušem.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka