Iva Marešová: Marie Antoinetta mě rozplakala

20. prosinec 2015

Narodila se do muzikantské rodiny. Už jako malá holka hrála na kytaru a především zpívala - ráda a pořád. To jí zůstalo a dnes se řadí mezi naše přední muzikálové zpěvačky. Prošla muzikály Excalibur, Obraz Doriana Graye, Božena Němcová nebo Dáma s kaméliemi. Byla hostem pořadu Až na dřeň, kde mluvila nejen o své práci.

Role si vybírám

Iva Marešová říká, že měla štěstí a nikdy nemusela brát roli, kterou nechtěla: „Zatím jsem měla štěstí, že ke mně přicházely krásný věci, nikdy jsme nemusela brát nějakou roli, co jsem nechtěla. To je velký dar. A každá role, která ke mně přišla, byla významná.“

Marie Antoinetta mě rozplakala

Už třetí sezónu můžete Ivu Marešovou vidět v Hybernii v roli Marie Antoinetty. „Marii Antoinettu miluju, ta role má spoustu poloh,“ říká Iva Marešová. A přidává i jeden zážitek. „Při první zkoušce, když mi usekli hlavu gilotinou, tak jsem se rozbrečela, byl to tak emotivní a silný moment. Měla jsem dokonce pocit, jako bych to už někdy zažila, tak to se mnou zvláštně hnulo. A pak jsem asi deset minut usedavě plakala a nešlo mi to zastavit,“ vypráví. „V rámci rolí někdy zažívám silný momenty, který jsou pro mě důležitý a jsou to nakonec i mezníky v životě. Ta energie tý role mi něco přináší, něco mi to říká.“

Znovu jsem se cítila jako dítě

Ovšem rolí „na dřeň“ byla pro Ivu Lucrezia Borgia. „To byl opravdu hlubokej zásah,“ říká Iva. "V té roli jsem poprvé šla na jevišti do takových extrémů. V tomhle muzikálu jsem začala poprvé používat svoje altový hlasový polohy, šlo mi to přirozeně, nemusela jsem nad tím přemýšlet." Hudbu k muzikálu složil petr Malásek a Iva Marešová se na ni prý úplně napojila. "Petr Malásek tu hudbu udělal překrásně, mohla jsem využít hodně ze svého hlasu a napojila jsem se na tu hudbu. A to je důvod, proč cítím hloubku tý role. Začala jsem se na jevišti cítit jako kdysi, když jsem byla dítě, kdy jsem si užívala věci od srdce a neřešila jsem, kdo si co myslí, ale cítila jsem jen blaženě,“ říká Iva Marešová.

Čtěte také

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.