Jako kluk jsem šikanoval kamaráda, dnes proti šikaně bojuji, říká šéf organizace AISIS Milan Kotík

1. září 2024

Patří mezi naše přední odborníky na prevenci šikany. Bezmála dvacet let vede organizaci AISIS, která se mimo jiné podílela na vzniku nového podcastu Českého rozhlasu Šikana. Jak se situace za oněch 20 let změnila a jaké zkušenost se šikanou má on sám? I o tom v pořadu Až na dřeň mluvil Milan Kotík.

Šikana je úmyslné ublížení – to je její jednoduchá definice podle Milana Kotíka. Záludná je prý v tom, že se obvykle stupňuje a oběť se nemůže bránit. Jak ale rozeznat pouhou legrácku od šikany? Podle Milana Kotíka je velmi důležitý pohled konkrétního dítěte, kterému se daná věc děje. I z šetření, které prováděli, totiž vyplývá, že vnímání dětí je velmi rozdílné. Jinými slovy, co je jednomu fuk, to druhého zraňuje. Největší moc prý mají tzv. přihlížeči, kteří mohou šikanu v jejím počátku velmi jednoduše zastavit.

Pravidlo „DOST!“

Právě na startu školního roku je podle Milana Kotíka ta správná chvíle, kdy je nutné nastavit pravidla ve školním kolektivu. „Je důležité, aby učitelé učili pravidlo DOST!. Je potřeba, aby si děti uvědomily, že mohou říct agresorovi, že už překročil hranici.“ Základem úspěchu je komunikace. „My hodně prosazujeme takzvané třídnické hodiny, které by se teď nově mohly dostat do rozvrhů hodin. Pak bude možné vztahové problémy řešit.“

Za dvacet let fungování projektu Minimalizace šikany se podle Milana Kotíka situace zlepšila – před dvaceti lety byla šikana tabu a dokonce prý zvažovali, zda ho dávat do názvu projektu, nicméně stále není ideální. „Zdaleka to není takové, jak bychom si to představovali. Absolventi školy neumí nastavovat pravidla ve třídě a nemají možnost se s někým poradit. Neexistuje systém supervizí. Dost často jsou v tom sami a dost často řeší situaci špatně.“ Zlepšila se nicméně informovanost.

Jak Milan Kotík vzpomíná na svá školní léta? Důležití byli podle něj hlavně lidé. Už jako kluk se nicméně setkal se šikanou – byl její obětí i vykonavatelem. „Dodnes to mám před sebou, jak ten kluk má před sebou ruce, má na nose kapičky potu a já se ho snažím kopnout…“

Jak snadno se může z oběti stát agresor? Jak se má zachovat rodič, který má doma šikanované dítě, a co dělat, když mám doma malého agresora? I o tom byla v pořadu Až na dřeň řeč.

Kateřina Kubalová a Milan Kotík

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.