Sebevrazi i muž, který chtěl vyhodit šestitýdenní dceru z okna. Hana Kvasničková o práci policejní vyjednačky

23. březen 2025

Dlouhé roky působila v policejních řadách jako vyjednavačka. Dnes předává své zkušenosti nejen studentům, ale i veřejnosti. Mimo jiné je součástí projektu Corty, který má zlepšit připravenost lidí na krizové situace. Hostem pořadu Až na dřeň byla Hana Kvasničková.

Poslechněte si rozhovor s bývalou policejní vyjednavačkou Hanou Kvasničkovou

U policie byla skoro 30 let a postavit se před studenty pro ni bylo velkou změnou. „V začátku jsem měla trošku strach, ale studenty mám ráda. Jsou to mladí lidé, kteří se chtějí učit a ta práce s nimi mě nabíjí,“ říká Hana Kvasničková.

Nejvíc studenty pochopitelně baví příklady z praxe a těch má Hana Kvasničková za roky u policie v Pardubickém kraji nepočítaně. Zasahovala u stovek případů. „Paleta je pestrá, vyjednavač je cvičený na různé situace, ale nejčastějšími výjezdy jsou sebevraždy.“

Běžně komunikovala s lidmi na střechách, na komíně nebo na balkoně a pokaždé se je podle svých slov pokoušela vrátit do života. „Vždy jsem jela na místo s tím, aby to dopadlo dobře. Vyjednavač musí dát do zásahu maximum, konečné rozhodnutí je ale na onom člověku.“

Kateřina Kubalová a Hana Kvasničková

Základem je klid a empatie

Z vyjednavače musí podle Hany Kvasničkové především vyzařovat klid. „Jak dlouho to bude trvat, to nikdy nevíme, může to být v řádu minut, ale i hodin. Nejdelší zásah trval 20 hodin, tam se střídalo několik vyjednavačů.“

Čtěte také

Vyjíždí se prý vždy ve dvou, zasahující vyjednavač se soustředí pouze na daného člověka a během komunikace s ním ani nebere telefony. Jeho parťák mu přitom kryje záda. „Nezapomenu na vyjednávání s mužem, který chtěl vyhodit svou šestitýdenní dceru z okna, to bylo hodně náročné.“

„Občas jsem se s lidmi, se kterými jsem vyjednávala, potkala třeba na ulici. Byl to jen takový ten plachý pohled a pozdrav, nebyl důvod se k tomu vracet. Možná se ten člověk styděl. S jednou dívkou jsem byla asi dva roky v kontaktu. Jedna dáma, která chtěla spáchat sebevraždu, mi po čase napsala, že přemýšlí, jestli jsem se jí jen nezdála,“ vypráví.

Hana Kvasničková se také stala součástí projektu Corty zaměřeného na řešení krizových situací. „Jsou tam různé situace, do kterých se můžeme dostat. Je to takový rádce do kapsy, protože je to aplikace.“

Má sama zkušenosti s krizovými situacemi i ve svém soukromém životě? Na jaký další zásah Hana Kvasničková nikdy nezapomene? Jak ji policejní práce ovlivnila? A jak se k ní vlastně dostala? Poslechněte si celý rozhovor.

Související