Je potřeba se naučit padat. K tomuhle sportu zranění a bolístky patří, tvrdí freerider Teodor Kováč

12. duben 2025

Teodor Kováč patří mezi nejlepší a nejznámější české bikery, především na poli freeridu a freestylu. Když nelétá vzduchem na kole, tak si zve hosty do svého podcastu Radio Peloton, natáčí cyklistický pořad pro Českou televizi nebo se podílí na organizaci Prague Bike Festu.

Poslechněte si rozhovor s freeriderem Teodorem Kováčem

Kolo ho chytlo v jedenácti a od té doby se vypracoval ke špičce české MTB freestyle a freeride scény. I na rozhovor do Rádia Praha dorazil na kole.

„Na tom budu jezdit právě na Prague Bike Festu. To je kolo na skákání, na ty nejtěžší triky. Jsou tam různé úpravy, nemáme přehazovačku, máme jenom jednu brzdu vzadu, abychom mohli protáčet řídítka, protáčet rámem. Je to fakt primárně na skákání a na takový jako hraní, člověk se s tím zabaví i na malém prostoru. Na sobotní vyjížďku někam za Prahu to není,“ popisuje.

Prague Bike Fest

Třetí ročník největšího cyklistického festivalu v České republice s názvem Prague Bike Fest se koná 26. až 27. dubna na Výstavišti. Teodor Kováč bude nejen jedním z jezdců, kteří se tu představí, ale podílí se i na organizaci.

„Pomáhám i s programovou částí festivalu a pro letošní ročník jsme si připravili novinku a to je závod Big Air Eliminator. Na Výstavišti na Bruselské cestě postavíme osmimetrovou věž, ze které se jezdci z celé Evropy budou spouštět na pět metrů dlouhý skokánek a budou lítat až sedm metrů vysoko a vzájemně spolu soutěžit o toho, kdo předvede nejlepší trik.“

Lenka Vahalová a Teodor Kováč

Je důležité umět padat

Sám má s těmito skoky bohatou zkušenost, stejně jako s nejrůznějšími zraněními. „To k tomu sportu dost patří, furt má člověk nějaké drobné bolístky a pak jednou za čas přijde ještě nějaká větší bolístka. Je potřeba se naučit padat. Já v tom nejsem moc dobrý, vždycky jsem se snažil těm pádům spíš vyhýbat a vlastně nevím, jestli to je úplně ta nejlepší cesta,“ přiznává.

Teodor Kováč

Zároveň ale pochybuje, že akrobacie a skoky na kolech znamenají automaticky větší míru nebezpečí než jiné cyklistické disciplíny.

„Silniční cyklistika je supernebezpečná, tam mimochodem jednou za čas někdo umře. Jedna věc je provoz a druhá, že já mám na sobě spousty chráničů, velký helmy, páteřáky, lidi na tom silničním kole jedou prostě v ničem, v plavkách v podstatě, ale jedou 100 km/h z kopce, takže něco za něco. U nás se padá prostě víc, ty drobnější zranění jsou častěji.“

Jsme cyklistický národ? Jaké traily má nejraději? Jak často trénuje? A proč nejezdí na motorce? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lenka Vahalová ,

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.