Jsem expert na hledání chyb. Na správné slovo čekám klidně i několik let, přibližuje svou hudební tvorbu Robert Nebřenský

2. říjen 2022

Jako herec proslul rolemi záporáků. Jako muzikant tvoří neotřelé písně, ve kterých tichým hlasem sděluje hluboké myšlenky. Hostem pořadu Až na dřeň byl herec, hudebník a frontman skupiny Vltava Robert Nebřenský.

Album Spass muss immer sein vydala kapela Vltava 21. září. Vypuštěním 16 songů do světa se pro Roberta Nebřenského završila dlouhá životní etapa. „Jsem rád, že ta dlouho střádaná energie jde konečně ven,“ říká hudebník, který si prý některé střípky na nové album schovával i třicet let.

„Já vlastně pořád škrtám, čistím a hledám tu správnou emoci. Jsem expert na hledání chyb a mám ve zvyku nepouštět písničku, dokud si s ní nejsem úplně jistý. Nejsem zrychlený autor.“ Na správné slovo prý čeká klidně i několik let.

Robert Nebřenský s novým albem Spass muss immer sein

„V prvním kroku píšu hlavně pro sebe. Pak mě ale pochopitelně zajímá, co na to říkají posluchači, je pro mě důležité, aby to mělo ten zásah, aby si to lidé užili. Byl bych rád, kdyby mě hrála všechna rádia na světě, ale skládat písničky s tímto záměrem neumím,“ dodává.

Pustit posluchače do svého světa

Skládat začal v době, kdy se učit hrát na kytaru. „Já chtěl oslňovat dívky hraním známých písní. Ty jsem ale neuměl, a tak jsem si začal skládat svoje vlastní. Dlouho mě trápily pochybnosti, jestli jsem dobrý autor, jestli si jen na něco nehraju.“

Písně Vltavy jsou tradičně hravé i hluboké zároveň. Pustit jejich prostřednictvím posluchače do hlubin své duše, s tím nemá Robert Nebřenský problém. „Pokud mají písně obsahovat hloubku, tak to ani jinak nejde.“

Sám se na novém albu v písni Tati, haló! vypořádává se svým otcem, kterého nikdy nepoznal. „Poprvé jsem se o to pokoušel v 90. letech – tehdy z toho vznikla píseň plná výčitek, kterou mi kapela zakázala. Až teď se to povedlo.“

Proč si pro své nové album vybral německý název? A proč by se nemohl živit pouze hudbou? Poslechněte si celý rozhovor s Robertem Nebřenským.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.