Kde končí data z kybernetických útoků? V internetovém podsvětí, seženete tu i drogy nebo zbraně

16. červenec 2022

„Darknet je část internetu, která není přístupná přes běžné prohlížeče. Pokud se tam chcete dostat, musíte využít speciální software,“ vysvětluje IT odborník Michal Novák ze společnosti Soitron.

Internetové podsvětí je anonymní a využívá se pro ilegální transakce. Seženete tu drogy, zbraně i data z kybernetických útoků.

„Získat peníze z ukradené platební karty není úplně jednoduché, je to zase nějaká nelegální činnost, kterou ale ta organizace, která ta data ukradne, dělat nechce. Na darknetu jste schopní nakoupit tyto údaje, má to svojí cenovku podle toho, kolik je na té kartě peněz, jaké jsou tam limity a podobně. Ty zločinecké organizace si tímto způsobem informace a data přeprodávají.“

Naprostým základem pohybu na internetu je tedy bezpečné chování. „Být nedůvěřivý k nabídkám a výzvám, které vám můžou přes různé komunikační kanály přijít.“

Co dělat, pokud vám přijde podezřelý e-mail nebo zpráva? Poslechněte si celý rozhovor s Michalem Novákem.

autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.