Knižní série Pražské příběhy odkrývá osudy obyvatel historického centra 4/4

Kdo a jak žil v pompézních palácích i malých domcích Starého Města, Malé Strany, na Hradčanech, nebo v Novém světě. Po tom pátrá ve svých knihách publicista a spisovatel Dan Hrubý od studentských let. Svůj vztah k rodnému městu a zajímavých obyvatelích pražských domů Dan Hrubý vyjádřil v knižní sérii Pražské příběhy.

„Poprvé jsem psal v 90. letech o Praze pro časopis Reflex. Tehdejšímu šéfredaktorovi Petru Bílkovi jsem vyprávěl o různých průchodech a zkratkách, jak jsem je na Malé Straně a Starém Městě znal. On mě nabídl, abych o tom zkusil napsat. V životě mě nenapadlo, že by takové téma mohlo někoho zajímat,“ vzpomíná Dan Hrubý. Vznikl tak Průvodce po starých průchodech, který měl velký úspěch.

Znalosti a lásku k rodnému městu pak vedle reportáží pro Reflex zúročil Dan Hrubý v několika knihách, především pak v Pražských příbězích.

První, druhý a třetí díl pořadu si můžete pustit níže:

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.