Koněvova ulice změnila název na Hartigovu. Lidé mají na výměnu občanských průkazů půl roku

3. říjen 2023

V Praze 3 začala výměna uličních nápisů v Hartigově ulici, která do neděle nesla název Koněvova. Jednu z prvních nových cedulí spolu s tabulí přibližující osobnost prvního žižkovského starosty Karla Hartiga odhalili zástupci Prahy 3 u křížení ulice s Tachovským náměstím. Výměna nápisů má být uzavřena do konce října, obyvatelé ulice mají nyní půl roku na výměnu dokladů.

Podnět na změnu názvu ulice vzešel od Klubu přátel Žižkova a zastupitelé Prahy 3 ho schválili koncem loňského června. Změny názvů ulic má na starosti vedení Prahy, radní města přejmenování definitivně schválili letos v červnu a v platnost vstoupilo 1. října.

Změna se dotkne asi 5 tisíc obyvatel ulice nad 15 let, kteří nyní mají půl roku na bezplatnou výměnu občanského průkazu, v případě majitelů aut je nutná i výměna technického průkazu.

Výměna cedulí by měla být hotová do konce října

„Přejmenováním z Koněvovy na Hartigovu ulici volíme vlastence a budovatele města Žižkova namísto ideologicky zatíženého sovětského maršála. Je to změna symbolická a podstatná,“ uvedl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).

Novou uliční ceduli u Tachovského náměstí radnice doplnila tabulí s medailonkem stavitele a českého vlastence Hartiga, který se v roce 1876 stal prvním starostou samostatného Žižkova, tehdy nazývaného Královské Vinohrady I. Na Žižkov byla obec přejmenována o rok později na Hartigův návrh.

Co všechno si musí obyvatelé zajistit?

Radnice Prahy 3 k přejmenování spustila informační kampaň s webovými stránkami, obyvatelům ulice také rozeslala brožuru shrnující, co je nutné udělat. Úřad městské části spustil rezervační systém, ve kterém si lidé mohou předem zamluvit čas návštěvy kvůli výměně občanského průkazu.

Lidé podle radnice naopak nemusí řešit například poštovní služby, výplaty důchodů či státní úřady, kterým se nová adresa v registrech změní automaticky. Totéž se týká i firem a živnostníků, kteří v ulici sídlí. Městská část doporučuje o změně adresy informovat poskytovatele služeb, jako jsou banky, telefonní operátoři či dodavatelé energií.

Hartigova ulice do neděle nesla název Koněvova
zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související