Malá nezávislá scéna s velkými tématy. To je Divadlo D21 na Vinohradech 2/2

Divadlo D21, s původním názvem Malé vinohradské divadlo, existuje 16. rokem. Soubor tvoří skupina absolventů ročníku Vyšší odborné školy herecké, který končil v roce 2003. Umělci měli pocit, že spolu strávili málo času a chtěli pokračovat ve společné divadelní práci.

Témata pro inscenace soubor čerpá hlavně ze současnosti. Část repertoáru jsou adaptace moderní české literatury nebo svérázná interpretace klasických dramatických textů. Podněty ke svým projektům D21 hledá i za hranicemi světa literatury, ve filmu, v hudbě, ve vlastních zážitcích nebo na internetu.

Jedním z nejúspěšnějších představení je adaptace dystopického románu George Orwella 1984. Hru soubor uvádí již 10. rokem. 

„My už jsme měli, asi před třemi lety, tendenci to představení zderniérovat, ale jisté společenské události a dění v České republice ohromně zvedlo zájem diváků a představení bylo neustále vyprodané. Inscenace určitě neztrácí na kvalitě ohledně zpracování a už vůbec ne tématicky,“ vysvětluje ředitelka Divadla D21, Hana Mathauserová.

První díl o Divadle D21 si můžete pustit níže.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.