Měl jsem silnou depresi, do blázince jsem se těšil, říká bývalý manažer světové firmy Jan Mühlfeit

20. září 2020

Přes 20 let působil jako špičkový manažer světové firmy. Pracoval na 200 procent až do chvíle, než jeho tělo řeklo dost a on skončil v psychiatrické léčebně. Nejen o této své životní zkušenosti se v pořadu Až na dřeň rozpovídal Jan Mühlfeit.

Covid -19 podle Jana Mühlfeita změnil chování a vnímání lidí. „Vidím to na sociálních sítích, kde si řada lidí poprvé položila otázku ohledně smyslu života, takže si myslím, že lidé půjdou více do sebe.“ Během jarních měsíců se lidem podle něj hodně změnily návyky. „Rozhodně si nemyslím, že bychom měli pracovat výhradně doma. Musíme chodit do kanceláří mezi lidi.“

Řeč byla také o tom, co dělat, když se člověka zmocní strach. „Je dobré svůj strach sledovat a nenechat se jím ovládnout. Také je důležité dělat i něco jiného než sledovat zprávy, protože náš mozek si z nich vybere hlavně ty negativní, které náš strach ještě přiživí,“ vysvětluje Jan Mühlfeit.

Více než dvacet let byl Jan Mühlfeit součástí Microsoftu. Zlomem v jeho životě byl rok 2011, kdy mu hlava dala stopku. „Já měl velké bolesti, ale lékaři tvrdili, že jsem zdravý. Já tehdy zhubl přes 20 kilo a nebyl schopen dělat nic jiného než ležet a pořád viděl třeba černé kočky. Až potom se ukázalo, že mám silnou depresi.“ Jan Mühlfeit strávil několik měsíců v léčebně. „Zabrala mi asi až třetí antidepresiva. Je zajímavé, že jsem se do blázince těšil. Doma jsem být nechtěl, protože mě manželka nutila trénovat,“ vzpomíná s úsměvem. „Dnes díky tomu vím, jak mozek funguje, a vím, že i to, co člověk miluje, ho může přivést do blázince.“

Poslechněte si celý pořad Až na dřeň.

autoři: Kateřina Kubalová , jp

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.