Ministerstva se zapojila do jarní sbírky textilu. Zaměstnanci darovali několik tun oblečení pro potřebné

Oděvní sbírku na Ministerstvu životního prostředí sledovala létající redaktorka Sabina Vosecká
Zaměstnanci šesti ministerských úřadů, Úřadu vlády a Národního bezpečnostního úřadu se zapojili do sbírky oblečení pro potřebné. Celkem vybrali skoro tři tuny oblečení, které věnovali Oděvní bance.
„Oděvní sbírka, to je akce, kdy naše Oděvní banka dvakrát do roka – na jaře a na podzim – dostává oblečení v rámci zaměstnaneckých sbírek jednotlivých ministerstev, Úřadu vlády,“ vysvětluje ředitelka Oděvní banky Dana Pavlousková.
Do sbírky odnesli zaměstnanci Ministerstva životního prostředí celkem 100 kilogramů oblečení.
„Oblečení zpracujeme, to znamená, že první ho protřídíme, aby splňovalo kvalitativní standardy. Pak ho rozdělíme podle druhu, tedy dámské, pánské, dětské a poslední třídění je podle velikostí. Z toho oblečení kompletujeme krizové balíky. Každý balík má přibližně čtyři až pět kilo.“
Kam oblečení putuje?
Vybraný textil se následně rozdělí mezi potřebné. „Nejvíc mezi ně patří samoživitelé, senioři, pak jsou to i singl osoby anebo také rodiny v náročné životní situaci. Víceméně ten příjem oblečení do Oděvní banky proudí celý rok, nejen ze strany institucí a firem, ale samozřejmě i široká veřejnost nám nosí nebo zasílá oblečení,“ dodává Dana Pavlousková.
Čtěte také
V České republice se podle dat Ministerstva životního prostředí ročně vyhodí přibližně 180 tisíc tun textilu. Ten tak tvoří tři až čtyři procenta odpadu v popelnicích na směsný odpad. Snaží se tomu předcházet nová legislativa, podle které musí obce poskytovat kontejnery a sběrná místa na textil.
Jak může veřejnost darovat oblečení do Oděvní banky? Poslechněte si celou reportáž.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zelenskyj přijede do Turecka na jednání s Putinem osobně. Od pondělka stále očekává příměří
-
Češi vyhráli na mistrovství světa i druhé utkání. Odhodlané Nory porazili těsně 2:1
-
Nealkoholické pivo už chutná stejně jako klasické, chválí chemik Kučera. Vyvíjí i léčivou variantu
-
Sto tisíc Čechů se věnuje myslivosti. Lidé pak vnímají přírodu jinak, tvrdí lesník Pochobradský