Muzikant Jiří Čevela: Rád přebíhám mezi dvěma světy

16. prosinec 2018

Rodilý Moravák vystudoval filosofii. Během studií si zamiloval akordeon a nějakou dobu s ním jezdil po světě a hrál na ulicích. V roce 2012 spoluzaložil kapelu Circus Problem, ve které působí dodnes a je nejen frontmanem, ale i autorem většiny repertoáru.

Kapelu Circus Poblem dobře znají návštěvníci různých českých i zahraničních festivalů. Hudbu, kterou hrají, přitom není úplně jednoduché žánrově zařadit. „My si myslíme, že je dobře, že se naše hudba nedá dost dobře zařadit. Každý člen kapely je trochu jinak zaměřen. Já jsem písničkář, kolega je klasik a další zase hraje hudbu romskou,“ vysvětluje Jiří Čevela. „Cirkucási“ hrají zkrátka a dobře s chutí a energií a hlavně po svém. „Tím, že na písničce pracuje víc lidí, může lehce ze smutného songu vzniknout veselá písnička, čistě proto, že nás hraní baví.“

Pro kapelu Circus Problém je typická nejen živelná hudba, která nutí k tanci, ale také bláznivé převleky, které její členové nosí. „Pro mě je ale rozhodně nejdůležitější hudba,“ říká frontman kapely, který vystupuje zásadně v obřím klobouku. „Ty hadry a klobouky, k tomu prostě patří a nás to baví. Nesmí se z toho ale stát nutné zlo. Určitě jsem ale rádi, že jsme takový zjev. Lidé si to alespoň zapamatují a budeme brzy slavní,“ směje se akordeonista, občanským povoláním průvodce turistů po pražských památkách. „Ta práce mě moc těší. Navíc jsem rád, že nemusím řešit jen tu hudbu, nebo jen tu práci. Běhání mezi dvěma světy mě hodně baví.“

Hudba byla pro Jiřího Čevelu vždycky stěžení. Od 15 let hrál na kytaru, ale zásadní setkání se odehrálo až během vysokoškolských studií. Jeho kolega totiž hrál na akordeon. V pořadu Až na dřeň Jiří Čevela vyprávěl nejen o tom, kde všude na akordeon hrál, ale také třeba o tom, jaké to bylo, když se živil krájením šunky a nevynechal ani nepříjemné období, které má kapela za sebou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.