Pokus se steroidy i osobní problémy. Dokument Síla sleduje několik let života filmového kritika Kamila Fily

6. leden 2022

Drtivě upřímná výpověď o vnitřním konfliktu a krizi středního věku, to je podle tvůrců dokumentární film Síla, který dnes vstupuje do kin. S režisérem Martinem Marečkem natáčel kolega Václav Müller.

Martin Mareček a Kamil Fila

Kamil Fila je zvyklý hodnotit natočené snímky z pozice filmového publicisty, tentokrát se však stává hlavním protagonistou jednoho z nich. Časosběrný dokument zachycuje pět let jeho života, během kterých se potýká s partnerskými problémy, depresí i hraničním fyzickým experimentem na vlastním těle. Za režisérem Martinem Marečkem přišel s námětem na film právě Kamil Fila spolu s producentem Zdeňkem Holým, chtěli natočit snímek o steroidovém pokusu.

„Ten měl absolvovat sám Kamil Fila a takovým tématem toho filmu mělo být boření tabu kolem steroidů a posilovací komunity. Já jsem tomu říkal, že to bylo takové intelektuální Super Size Me. Intelektuál chce mít svaly a bude na svém těle zkoušet různé dopingové látky a bude o tom přinášet svědectví,“ popisuje Martin Mareček.

Kamil Fila v dokumentu Síla

Podle něj chtěl Kamil Fila k celému pokusu přistupovat racionálně a vědecky, měl to nastudované. „Ale jakmile začínáte něco zkoušet na vlastním těle, nemáte jasno, co to s vámi bude dělat, tak se to celé může proměnit. Kamil Fila míní, osud mění.“ Z původní záměru filmu se postupem času stává upřímná výpověď o vnitřním konfliktu a krizi středního věku, ale i obecnější reflexe proměn a podob maskulinity nového milénia. 

A to natolik upřímná, že někteří zamýšlení lidé z jeho okolí svojí účast ve filmu odmítli. „Stalo se nám, že někdo v tom filmu nechtěl být, tak jsme to respektovali. Ale stejně tak, jak jsem budoval vztah s protagonistou, tak jsem se ho pokoušel ošetřovat i s ostatními. S jeho partnerkami, s jeho rodinou, blízkými,“ dodává režisér.

autoři: Václav Müller ,
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.