Policejní kůň se sedmi metráky budí respekt. Lidé před ním uhnou líp než před autem, říká vedoucí jízdní policie Vladimír Šperl

U jízdní policie už pracuje 31 let a nejrůznějších akcí a zásahů zažil opravdu hodně. „Třeba velmi rizikové byly demonstrace v Janově a v Novém Bydžově. Tam to bylo pro koně i lidi dost náročné,“ vzpomíná Vladimír Šperl, vedoucí oddělení služební hipologie Policie ČR.

Policejní stáj na Císařském ostrově čítá momentálně 19 koní, jejich zařazení k jízdní policii předcházel pečlivý výběr.

Čtěte také

„Hledáme koně od tří do šesti let, většinou buď hřebec, anebo valach, standardní barvy. Nechceme bělouše, je to výrazný kůň a to není úplně dobře k taktice zákroku. Koně si lehce zkoušíme, jestli je bázlivý, jestli má tendence utíkat nebo jestli je zvědavý a z toho vyplývá ten výběr,“ přibližuje Vladimír Šperl.

Během výcviku se kůň trénuje na všechny situace, se kterými se může setkat v centru města a na demonstracích. „Od projíždění tramvají, aut, ruchu na stavbě až po závažnější věci jako pyrotechnika.“

Oheň a pyrotechnika, to je pro toho koně nejhorší zážitek.

Kůň se ale prý hodí i při pátracích akcích po pohřešovaných osobách. „Je rychlý, je to výhled z výšky. Jen si musím postěžovat, že se málo využívají. Musíme se připomínat. Ale jezdíme na pátračky.“

Fotbalová utkání, demonstrace i pochody

Podle Vladimíra Šperla zajišťují koně z pražské stáje také fotbalové zápasy nebo demonstrace mimo hlavní město. Pravidelně jezdí třeba na zápasy do Plzně nebo Pardubic. Policista na koni budí rozhodně větší respekt.

„Je to velké zvíře, ti naši mají šest a půl, sedm metráků, takže opravdu budí respekt. Třeba Avon pochod v Praze a podobné, tak tam koně fungují před tím průvodem a ty lidi uhnou před koňmi líp než před autem.“

Jak dlouho kůň slouží? Používají policisté nějakou speciální jezdeckou výstroj? A co musí splňovat zájemce o práci u jízdní policie? Poslechněte si celý rozhovor.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.