Pražské graffiti – to není zdaleka jen vandalismus

30. listopad 2017

Počmárané historické budovy v centru Prahy ničí práci starých mistrů i současných restaurátorů. Jejich autoři vnucují světu svoji sebestřednost a pohrdání. Existuje ale také druhá tvář graffiti.

Zdi polorozpadlých domů na periferii, stěny bývalých továrních komplexů, karosérie vlaků nebo konstrukce mostů pod barevnými obrazci ožívají a výrazně mění náladu objektu i jeho okolí. Hlavní město zlegalizovalo pro tyto účely desítky ploch, především na okrajích Prahy. Na druhou stranu přibývají počty zadržení nelegálních autorů, které graffiti berou jen jako adrenalinové dobrodružství.

Graffiti pod mostem, Praha
graffiti Praha 10 Vršovice
graffiti Praha 10 Vršovice
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.