Pražské jaro ve francouzském duchu otevřou symfonikové Francouzského rozhlasu

12. květen 2013

Jedna z největších hudebních událostí roku festival Pražské jaro začíná večer v pražském Obecním domě. Letos se festival koná už po osmašedesáté, ale poprvé je ve francouzském duchu. A proto i úvodní cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast zahrají francouzští umělci, filharmonici Francouzského rozhlasu.

Podle ředitele Pražského jara Romana Bělora je vyprodaná zhruba třetina koncertů. A právě ten zahajovací patří k těm, které jsou vyprodané mezi prvními. I když vstupné je na něj nejvyšší - až 3 900 korun.

„První koncert festivalu je vlastně i společenskou záležitostí a do jisté míry bych skoro řekl, že se snažíme spíše cenou vstupného na úvodní koncert odstrašit lidi a spíš je motivovat k tomu, aby šli na druhé provedení Mé vlasti, které je vždycky mnohem levnější,“ říká Roman Bělor.

Jenže i na tento pondělní koncert zbývají jen poslední volná místa, a to v ceně kolem dvou a půl tisíc korun.

Francouzský šarm se však podepíše třeba na koncertě Slovenské filharmonie, ale i dalších českých umělců. Díla francouzských autorů zazní třeba hned v úterý na varhanním finálovém koncertu mezinárodní hudební soutěže Pražského jara. Finalisté zahrají na varhany v Obecním domě, které byly v devadesátých letech kompletně opravené v Německu.

„Nástroj je ve velmi dobrém stavu. Byl vrácen do své původní romantické podoby, byly odstraněny různé nešťastné zásahy, ke kterým v průběhu dlouhé historie od roku 1914 docházelo. A ten nástroj patří k nejlepším v republice,“ připomíná Roman Bělor.

Česká filharmonie odehraje v rámci Pražského jara dva koncerty. Jeden z nich uvede již v následujícím týdnu, dirigovat bude Tomáš Netopil.

Zajímavostí na něm bude podle slov ředitele filharmonie Davida Marečka vystoupení slovenského kontrabasisty Romana Patkoló označovaného za „Paganiniho kontrabasu“. Slovenský virtuóz vystoupí v Praze poprvé.

Druhým koncertem česká filharmonie zakončí Pražské jaro. Dirigovat ho bude Vasilij Sinajskij a věnován je 100. výročí Stravinského Svěcení jara. Orchestr zahraje hudbu z tohoto baletu, který ve své době vyvolal skandál.

Letošní festival ale není jen o setkávání české a francouzské hudby. Příští sobota, symbolicky v den 90. výročí zahájení rozhlasového vysílání, bude ve večerním programu festivalu patřit Symfonickému orchestru Českého rozhlasu. Koncert bude také jedním z mnoha, které zazní přímo na vlnách Českého rozhlasu.

Živé přenosy i záznamy na Českém rozhlasu Vltava

„Český rozhlas Vltava letos vysílá naprosto rekordní počet koncertů: třináct živých koncertů v přímých přenosech a sedm záznamů plus k tomu ještě nějaké videopřenosy. Takže lidé, kteří se nedostanou do koncertních sálů v Praze, budou mít hodně z toho festivalu doma jen na otočení knoflíku,“ láká šéfredaktor stanice Vltava Lukáš Hurník.

Do programu letošního Pražského jara se dostalo i vystoupení se slavným hollywoodským hercem, ale i divadelním a hudebním nadšencem Johnem Malkovichem.

Pražské jaro 2013

„John Malkovich vystoupí na plnohodnotném divadle, bude to v hudebním divadle v Karlíně, a vystoupí v roli, která je pro herce jeho typu téměř stavěná, v roli Casanovy,“ přibližuje Roman Bělor.

Pražské jaro končí v neděli 2. června. Podle Lukáše Hurníka se po letech hledání podařila najít správná hudební skladba na závěr festivalu.

„Myslím, že letošní Stravinského Svěcení jara, které má výročí, by bylo tou pravou tečkou. Ostatně jde o Pražské jaro, takže Svěcení jara patří na konec,“ uzavírá Lukáš Hurník.

Výběr Stravinského Svěcení jara není v letošním ročníku s francouzským nádechem náhodný. Balet měl premiéru v Paříži, a to přesně před sto lety.

Stanice Vltava letos odvysílá 13 přímých přenosů,7 koncertů ze záznamu a nově také 7 videopřenosů, mezi kterými nebude chybět ani zahajovací a závěrečný koncert.

autoři: luh , psp , Marína Dvořáková
Spustit audio