Pražské Planetum vyšle do vesmíru unikátní družici. Chceme ji mít jako studijní projekt, do řídícího centra budou chodit školy, říká Jakub Rozehnal

V červnu by se měla do kosmu dostat česká družice, která poslouží výuce a popularizaci vědy. Vyšle ji organizace Planetum sdružující pražské hvězdárny a planetárium. O podrobnostech tohoto projektu mluvil se Štěpánkou Duchkovou ředitel organizace Jakub Rozehnal.

Družici vynese do kosmu raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Dostala jméno Planetum1 a náleží do třídy takzvaných cubesatů, tedy malých družic složených z „kostek“ o standardizovaných rozměrech 10 x 10 x 10 centimetrů.

Myslím, že jsme první organizací svého druhu na světě, které se něco takového povedlo.
Jakub Rozehnal

Družice bude mít důležitou funkci jako studijní projekt. „Počítáme s tím, že do našeho řídícího centra v planetáriu budou chodit školy, aby žáci mohli s tou družicí přímo komunikovat, aby se naučili, jak se vlastně taková družice staví, jak ji poslat do vesmíru, co všechno lze měřit. Cílem je, abychom dali dohromady nějaký tým lidí, studentů, kteří budou pracovat na stavbě Planetum2.“

Řídící centrum v pražském planetáriu už vzniká a Jakub Rozehnal slibuje, že ještě před transportem družice do Ameriky ji zde stihnou vystavit. „Budeme mít i pozemské dvojče té družice, které se prakticky vždycky staví. V případě, že je nějaký problém, tak aby se mohla nejdříve tady testovat ta sesterská družice.“

Čtěte také

Po vynesení do kosmického prostoru by měla družice obíhat 500 - 600 kilometrů nad povrchem Země a vydrží tam přibližně dvacet let. „Doufáme, že aspoň dva roky si s námi bude povídat. Potom už to bude jen pasivní těleso, které se třením o horní vrstvy atmosféry začne přibližovat k Zemi a nakonec shoří v atmosféře.“ 

Jaká je cena takové družice? Co všechno musí absolvovat před transportem do Ameriky? Jak probíhá vypouštění družice do kosmického prostoru? A co dalšího pražské planetárium chystá a nabízí? Poslechněte si celý rozhovor s Jakubem Rozehnalem.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.