S čím si hrály naše babičky? Uvidíte na výstavě v Grabově vile

Vila rodiny továrníka Graba pochází z konce 19. století, kdy ji postavil karlínský stavitel a architekt Josef Blecha. V současné době slouží úřadu Prahy 8. V patrech jsou umístěny kanceláře, dolní reprezentativní část slouží pro pořádání výstav, konference, bankety a další příležitosti.

„Výstavou Hračky v časech první republiky chceme připomenout sté výročí založení Československa trochu jiným, odlehčeným způsobem," vysvětluje Jana Solomonová, radní pro kulturu městské části Praha 8.

Výstava zaujme pestrou škálou hraček od domečků pro panenky přes elektrické vláčky, až po předchůdce stavebnice Merkur z dvacátých let dvacátého století. Překvapením jsou hračky od obuvníka Baťy, který vyráběl panenky z gumy nebo plastové vojáčky československé armády. Podnikatel tak chtěl podnítit vlastenectví v duších chlapců mladé republiky.

Výstava v Grabově vile Hračky první republiky
Výstava v Grabově vile Hračky první republiky
Výstava v Grabově vile Hračky první republiky
Grabova vila v Praze 8
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.