Se smrtí mámy se vyrovnat nedá, říká filmový kritik Kamil Fila, kterému tragicky zemřela maminka

17. květen 2020

Narodil se ve Znojmě. Vystudoval Teorii a dějiny filmu a audiovizuální kultury na MU v Brně. Dnes Kamil Fila patří mezi naše renomované filmové kritiky. Držitel novinářské Křepelky za rok 2013 a ocenění Genderman roku 2019 se v pořadu Až na dřeň rozpovídal nejen o filmu, ale také třeba o depresích, se kterými se před časem potýkal.

„Když jsem se hlásil na filmovou vědu, účastnil jsem se i takového přípravného pobytu. Já měl tehdy nakoukané filmy z Evropy a Ameriky a tam se najednou začaly promítat filmy třeba z Jižní Ameriky, nebo Íránu. To mě tehdy úplně fascinovalo,“ vysvětluje Kamil Fila. Ani špatným a ještě horším filmům se proslulý kritik nevyhýbal, naopak. „Já to miloval. Svého času jsem se opravdu na filmy, které se dnes třeba promítají na Festivalu otrlého diváka, díval hodně.“

Obsáhlou sbírku filmů byste u Kamila Fily ale hledali marně. „Před časem jsem svou videotéku zrušil. Nikde si nic neschraňuji. Jen občas se k něčemu vrátím třeba kvůli článku. Jinak ale mám rád filmy ze 70. let, které byly trochu odvážnější a mají také hezké barvy díky filmovému materiálu, který se tehdy používal.“

Kamil Fila rád spolupracuje s dokumentaristy. Ti podle něj kritikům rádi a vnímavě naslouchají. „Naopak ti, kteří točí komerční snímky, nám někdy vyčítají, že jim kazíme obchod. Ale tak to není. Vliv filmové kritiky na rozhodování diváků je vlastně malý.“

Když bylo Kamilu Filovi 20 let, tragicky mu zemřela maminka. Spáchala sebevraždu. Později se přidaly problémy se vztahy a výsledkem byly deprese, se kterými se před časem filmový kritik potýkal. „Dnes už jsem v pohodě. Se smrtí mámy se ale vyrovnat nedá.“

Poslechněte si celý pořad Až na dřeň.

Spustit audio