Spisovatelka a bývalá lektorka angličtiny Harris: I s deseti naučenými slovíčky se dá slušně fungovat, nesmíme se bát mluvit
Od 17 let se pohybovala ve světě šoubyznysu. Tančila a zpívala s našimi předními umělci. Pak odjela do zahraničí a dnes se věnuje především psaní. Vydala už několik knih včetně dvojjazyčných. Její poslední literární počin Princezna bez vlásků navíc pomáhá dětem s alopecií a onkologicky nemocným dětem. To vše navzdory vážným zdravotním problémům, se kterými se už od malička potýká. Hostem pořadu Až na dřeň byla spisovatelka Sabrina D. Harris.
Angličtinu se usměvavá spisovatelka učila podle písniček a nekonečných seriálů. Sedávala s obřím slovníkem u televize a hledala slovíčka. Jazykové schopnosti si zdokonalila během několikaletého pobytu ve Skotsku a po návratu začala angličtinu učit. „My většinou umíme spoustu slovíček, ale neumíme komunikovat. Přitom už jen s deseti slovy se dá slušně fungovat. Důležité je nebát se a mluvit,“ vysvětluje někdejší lektorka angličtiny s tím, že důležitá je hlavně motivace. „Kvůli pětistovce k platu se jazyk pořádně nenaučíte,“ dodává spisovatelka, která na základě svých zkušeností s učením začala psát dvojjazyčné knihy.
Novinkou Sabriny D. Harris je česky psaná kniha Princezna bez vlásků, kterou napsala pro děti s alopecií a onkologickými problémy. Sama totiž alopecií prošla a chtěla malým pacientům pomoci těžké období překonat. Část peněz z prodeje knihy jde navíc na výrobu paruk pro děti. „Já nikdy nebyla zvyklá svoje vlasy řešit a najednou jsem si z hlavy tahala celé chomáče. Bylo to hodně těžké a chtěla jsem podobně postižené děti podpořit jak psychicky, tak materiálně. Paruky z pravých vlasů jsou velmi drahé, a pokud by se prodaly všechny knihy, stačilo by to na 15 až 20 paruk.“
Sama Sabrina D. Harris to přitom sama jako dítě neměla a dodnes nemá jednoduché. Od malička se totiž potýká se srdeční vadou. „Když jsem byla malá, nebyli si lékaři jistí, jestli se vůbec dožiji dospělosti. Pamatuji se, že maminka vždycky vyšla z ordinace úplně bílá a já vlastě nemohla nic dělat, jen jsem seděla doma a četla jsem si. Možná proto jsem se v 17 utrhla z řetězu a pod heslem, když už mám umřít, tak ať je to pecka, jsem se vrhla do světa šoubyznysu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka