Stavovské divadlo proslavil Don Giovanni i Fidlovačka 1/5

Je jednou ze scén Národního divadla a patří mezi ty nejstarší v Evropě. Nepřetržitý divadelní provoz začal v budově v Železné ulici již v roce 1783. 

„Divadlo vzniklo zásluhou osvíceného vlastence hraběte Františka Antonína Nostice-Rienecka. Bylo postaveno rychle, během rekordních 22 měsíců. Bylo velmi levné, přesto elegantní. Vešlo se tam tisíc diváků,“ vysvětluje okolnosti vzniku divadla, tehdy ještě Nosticova, průvodkyně Prague City Tourism - Pražské informační služby, Milada Racková.

Hrálo se v němčině, velmi brzy ovšem začaly pokusy o česká představení. „V roce 1785 byla v Nosticově divadle uvedena první česká hra, přeložená z němčiny. Představení mělo velký úspěch, ale také jeden velký kaz. Hráli němečtí herci, kteří se text naučili česky, přirozeně se silným přízvukem,“ vysvětluje Milada Racková. Početná německá menšina v Praze navíc českým představením nepřála, takže se čeština z jeviště postupně vytlačila. Obrat začal ve 20. letech 19. století zásluhou Jana Nepomuka Štěpánka, který postupně zaváděl česká odpolední představení. V roce 1834 tu Josef Kajetán Tyl uvedl Fidlovačku s písní Františka Škroupa, Kde domov můj, která se později stala českou národní hymnou.

Desítky let před tím ovšem divadlo proslavil Wolfgang Amadeus Mozart, který zde 29. října 1787 uvedl světovou premiéru přelomové opery Don Giovanni.

Spustit audio