Strach na place nemívám, ale o život občas bojuju, říká šedesátiletá kaskadérka Hanka Dvorská

18. říjen 2020

Přes 40 let pracuje jako kaskadérka a na svém kontě má stovku filmů. Trenérka a nadšená sportovkyně se v pořadu Až na dřeň rozpovídala nejen o úrazech, kterých si za život užila nepočítaně, ale také o životě s nádorem. Našim hostem byla Hanka Dvorská. 

Nedávno oslavila 60. narozeniny, ale do penze se usměvavá vysportovaná žena rozhodně nechystá. V poslední době natáčela třeba klip s Davidem Kollerem. „Také jsem točila nějaký fantasy film. V letadle jsem spadla a běhali po mně upíři,“ směje se Hanka Dvorská. „Pro mě je natáčení zpestřením. Pracuji jako trenérka a instruktorka a občas mi zkrátka zavolají a jdu točit. Já myslela, že to už přestane, když jsem stařena, ale mám práce dost,“ pochvaluje si kaskadérka.

S natáčením začala už v 18 letech, kdy si ji jako zkušenou parašutistku vybral tehdejší šéf kaskadérů Jaroslav Tomsa. Před kamerami se vrhla z okna, vysloužila si pochvalu Karla Kachyni a o její další kariéře bylo rozhodnuto. Hrála ve zhruba stovce filmů a v nebezpečných scénách zaskakovala za herečky i herce zvučných jmen. Na place prý strach nikdy nezažila. Okamžiků, kdy šlo o život, ale zažila nepočítaně. Třeba když skákala z krumlovského zámku do Vltavy v historickém kostýmu. „Ale já mám ty adrenalinové věci prostě ráda, no. Jen už si teď víc vybírám. Nemám prostě zapotřebí být pak třeba týden nepoužitelná,“ dodává dáma, která zažila snad všechny možné úrazy.

Nejtěžší chvíle nezažila jako kaskadérka, ale jako žena, kterou po padesátce opustil manžel. „To byla asi nejdrsnější věc v mém životě. Já jsem tehdy pořád brečela. K tomu jsem musela chodit do práce a tam být v pohodě. Bylo to strašně těžké.“ K tomu všemu se přidaly zdravotní problémy. Hance Dvorské diagnostikovali neoperovatelný nádor na mozku. „Naštěstí jsem si i díky příteli a dětem, kteří mě hodně podporovali, uvědomila, kolik lidí mě má rádo, a rozhodla jsem se neumřít.“

autoři: Kateřina Kubalová , jp