Ta Kavárna u Vyšehradu pomáhá postiženým lidem již jedenáct let
Cílem unikátní kavárny je pod vedením zkušených trenérů naučit mladé lidi s tělesným postižením potřebným pracovním návykům. V Ta Kavárně mají možnost v přívětivém a bezpečném prostředí vyzkoušet si, co zvládají a v čem je prostor pro zlepšování.
„Impuls pro založení kavárny vzešel od bývalého ředitele Jedličkova ústavu Jana Pičmana, který tady chtěl vybudovat místo setkávání rodičů studentů. Později se to ukázalo jako skvělé zázemí pro trénink a pro zaměstnávání lidí mnohem většího počtu než je jeden nebo dva lidi,“ vysvětluje vedoucí tréninku a provozní Ta kavárny Andrea Šváchová. Kavárna je tedy úzce spojena s Jedličkovým ústavem, jejím provozovatelem je ale Borůvka Praha o.p.s
„Ze zhruba dvanácti klientů, kteří za rok projdou naším tréninkem, jsou maximálně dva lidi, kteří absolvovali Jedličkův ústav. Fungujeme i pro širokou veřejnost a myslím, že je to takové zdravé propojení,“ dodává Andrea Šváchová s tím, že podnik je velice oblíben maminkami s malými dětmi. Chodí sem nejen na kvalitní kávu, ale třeba i koláče a zákusky.
Velkou přidanou hodnotou je v Ta Kavárně kulturní program. „V pondělí a ve středu máme prodlouženou pracovní dobu, pořádáme koncerty, výstavy a promítáme filmy,“ uzavírá Andrea Šváchová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.