Tajemství stavby Karlova mostu odhaluje muzeum na Křižovnickém náměstí

O jedné z našich nejvýznamnějších gotických památek bylo napsáno mnoho, ale stále se dá objevovat něco nového. Přesvědčen o tom je Zdeněk Bergman, který v prostorách původního špitálu kláštera křižovníků s červenou hvězdou a kostela sv. Františka založil v roce 2007 Muzeum Karlova mostu. Autorem projektu je architekt Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Vedle názorného modelu rozestavěného kamenného mostu s figurkami téměř 300 řemeslníků návštěvníci v muzeu najdou například i model Prahy z doby kolem roku 1000 s vyznačenými brody přes Vltavu, které tehdy byly významnými spojnicemi mezi vltavskými břehy. K vidění jsou také kamenné stavební prvky mostní architektury včetně rekonstrukce založení mostního pilíře v měřítku 1:2.

Muzeum Karlova mostu
Muzeum Karlova mostu
Muzeum Karlova mostu
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.