Trénujte oči a odložte brýle!
Většina z nás je zvyklá na to, že když se nám zhorší zrak, zajdeme k lékaři a necháme si předepsat brýle. Jenže to prý není vždycky nutné. Stačí oči správně trénovat a zrak se nám zase zlepší. Lektorka kurzů zdravého vidění Jana Pozlovská se tak sama zbavila několika dioptrií.
„Člověk kdysi žil venku v přírodě a hlavně během dne, oko tedy muselo obsáhnout krajinu, kterou viděl, aby si všiml, co se děje, jaké nebezpečí mu hrozí. Takže naše oko je uzpůsobeno k tomu, aby se dívalo do dálky za bílého dne. A teď si vezměte, jak oko používáme dneska,“ říká Jana Pozlovská, „většinou na blízko. Na čtení, na televizi, na počítač, tablet. Ty přístroje navíc vydávají světlo, a tím oči unavují ještě víc.“
Oči tak zatěžujeme mnohem víc, než snesou, a chceme po nich něco, na co nejsou zvyklé. „Vůbec jim nedopřáváme odpočinek a relaxaci a chceme po nich činnosti, na které nejsou stavěné. A tady začíná problém a špatné vidění,“ vysvětluje Jana Pozlovská.
Možnosti a techniky na zlepšení zraku zkoumal už před sto lety americký oftalmolog William Bates. Přišel na to, že na zaostření mají hlavní podíl vnější oční svaly. „Ty fungují stejně jako jiné svaly na těle. A při přetěžování nebudou fungovat správně. Ale můžou se posilovat jako jiné svaly, a tím se dá zlepšit krátkozrakost i dalekozrakost,“ říká Jana Pozlovská. Na účinky této metody přísahají lidé na celém světě.
Podle Jany Pozlovské je třeba: „Střídat činnosti a vědomě oko uvolnit a relaxovat, tím je dobré začít. Nejlíp oči zregenerují v dokonalé tmě, což ale většinou nemáme ani ve spánku. Ovšem existují techniky, jak přivodit dokonalou tmu a oko zregenerovat. Taky chodíme hodně ven, přenášíme pohled zblízka do dálky a opačně, necháme oko, aby samo pracovalo, tak se posiluje samo. Je třeba se naučit tzv. uvolněný pohled, dá se cvičit oční jóga. Všechno je možné najít na internetu a existují i knížky a kurzy.“
Cvičení je výborné jako prevence, ale zlepšit zrak si tímto způsobem můžou i lidé s dioptriemi. „Záleží na počtu dioptrií a na tom, jak dlouho už brýle nosí, protože to situaci jen zhoršuje a špatný návyk vidění se upevňuje, protože sval, který nemusí pracovat, zakrní. Ale dá se to postupně snižovat a rozcvičovat. Pořídit si brýle slabší, než nutně potřebujeme, protože když má oko dioptrie nastavené přesně na míru, tak svaly nedělají nic. Potřeba je trénink, vůle a chuť něco dělat. A pokud budeme oko používat správně, může pak vydržet až do konce života ve správné kondici.“
Odvysílané díly si můžete poslechnout v našem archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.