Trmalova vila vás přenese do staré Anglie. Důvodů, proč ji navštívit je ale víc
Před více než 110 lety (v letech 1902 až 1903), na místě, kde se do té doby rozkládala jen pole, si nechal jistý František Trmal postavit rodinnou vilu. Byl významným pedagogem, ředitelem školy, a tak věděl, kdo „umí“. Oslovil proto známého architekta Jana Kotěru, který zakázku přijal. A tak dnes ve Strašnicích stojí významná stavba - první pražský realizovaný projekt Kotěrova rodinného domu.
Jde o unikátní příklad propojení secesního geometrického ornamentu, anglické venkovské architektury a slovanské tradice. První, co při návštěvě vily zaujme, je dekorativně pojaté schodiště s florálními ornamenty. Dále pak pestré barvy, vysoké komíny, hrázděné štíty i vikýře a malované vyřezávané lomenice.
I okolní zahradu navrhl zároveň s domem sám Jan Kotěra. Stavbu tak obklopují křivky cestiček a okrasných keřů i záhony s bylinkami. Stranou architekt umístil roubenou kůlničku s prostory pro hospodářská zvířata.
Tehdy si lidé na domy nechávali psát různé nápisy, a tak si na balkoně vily můžete přečíst tato slova: „Pravdu sobě huďme, dobří spolu buďme“ - tedy říkejme si pravdu, ale buďme dobří sousedé a kamarádi. Nad vchodové dveře si Trmalovi nechali vymalovat nápis: „Hosta chlebem solí, nezdvořáka holí.“
Trmalovi ve vile žili jen asi 10 nebo 12 let. Poté se vrátili do rodného kraje hlavy rodiny a vilu prodali. Ve válečných letech žil jeden ze synů Františka Trmala v Krči. Otec, už v důchodovém věku, se k synovi přestěhoval. 4. května 1945 na důkaz osvobození společně vyvěšovali československou vlajku. Německý ostřelovač je těžce zranil a oba následkům zranění podlehli. A tak skončil život původního majitele vily tragicky.
Okolí domu se od dob Františka Trmala výrazně proměnilo, a tak už dnes stavba nestojí uprostřed polí, ale ve vilové čtvrti kousek od zastávky metra Strašnická.
V současnosti ve vile působí i Kotěrovo centrum – Centrum architektury individuálního bydlení. A organizují tu večery z cyklu Rok osobností Prahy 10, na které jste srdečně zváni. Stejně jako k prohlídce Trmalovy vily. Podrobnosti na www.slavnestavby.cz.
O Trmalově vile jsme vysílali v seriálu Prahou křížem krážem v týdnu od 9. do 15. února. Jednotlivé díly najdete v audio archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.