Unikátní dvojitý Zeissův astrograf znovu na Petříně. Štefánikova hvězdárna má zpět renovovaný dalekohled
Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně vrátila po dvou letech do kopule svůj hlavní dalekohled. V německé Jeně nechala asi pět a půl tuny vážící přístroj zrenovovat. A včera ho dělníci za pomoci těžké techniky instalovali zpátky do hvězdárny.
„Podkládáme jeřáb, aby nepromáčknul novou dlažbu. Tady byla betonová, ta držela, tahle je nově položená, není úplně sesedlá a mohla by se propadnout,“ vysvětluje jeden z dělníků, kteří asistují blížícímu se jeřábu.
Instalaci dalekohledu má na starosti vedoucí Štefánikovy hvězdárny Tomáš Prosecký. „Ta největší část, která se bude instalovat do kopule v jednom kuse, má dohromady asi 4 tuny, pak půjdou separé menší části jako tubusy, doplňková protizávaží a podobně,“ upřesňuje.
Kamión už je vyložený, jeřáb dalekohled tedy po částech vynesl do kopule hvězdárny. Odborně se mu říká dvojitý Zeissův astrograf nebo taky König, a to podle původního majitele z Vídně. Hvězdárna ho koupila z jeho pozůstalosti. A peníze se na něj sbíraly podobně jako na Národní divadlo, přispěl prý i prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
95. výročí otevření Štefánikovy hvězdárny
„Ten náš dalekohled měl sedm sourozenců a dneska je už jediný v provozu. Je to skutečně ukázka nádherné a romantické doby té mosazné astronomie,“ dodává Prosecký.
Přístroj tady od roku 1930 funguje jako hlavní dalekohled. Od té doby byl v provozu v podstatě nepřetržitě. Po skoro sto letech provozu ho proto hvězdárna před dvěma lety poslala na renovaci do německé Jeny.
Dalekohled slouží k pozorování spíše jasnějších objektů na obloze. To znamená, že přes den můžeme pozorovat hlavně Slunce a přes speciální filtry i třeba výbuchy žhavého slunečního plazmatu.
„V noci je to Měsíc, planety, případně nějaké hvězdné soustavy, vícenásobné hvězdy, hvězdokupy, ideální pro takovýto dalekohled,“ vysvětluje Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum.
Návštěvníci si budou moct vesmír dalekohledem prohlédnout od 4. května. Je to symbolické datum, přímo v den 105. výročí tragické smrti zakladatele československého státu Milana Rastislava Štefánika a zároveň 95. výročí otevření Štefánikovy hvězdárny pro veřejnost.
Poslechněte si celou reportáž z přesunu dalekohledu.
Související
-
Nová aplikace přenese studenty do vesmíru. Ve virtuální realitě si zkusí život na oběžné dráze
Studenti ČVUT vyvinuli aplikaci, která ve virtuální realitě přibližuje kosmický let, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým můžou astronauti čelit.
-
Pražské planetárium jako světová špička. Získáme zcela revoluční technologii, slibuje jeho ředitel
„V polovině roku se nám podařilo získat velký objem finančních prostředků, jde o 250 milionů korun,“ představuje plány na modernizaci planetária jeho ředitel.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Troubky se evakuují, své domovy odmítlo opustit 805 lidí. Velká voda má dorazit nad ránem
-
Právník Nahodil: Výzva k evakuaci je poslední varování. Za neuposlechnutí hrozí až 100 tisíc pokuta
-
Déšť se rozšíří na celé území Česka, nechoďte do lesů a parků, vyzval ministr Hladík
-
‚Nemá to cenu.‘ Lidé v Troubkách zůstávají navzdory blížící se povodni, evakuační autobusy nevyužili