V Praze propukl svátek florbalu. Devatenácté Czech Open

11. srpen 2011

V Praze začíná tradiční setkání florbalových klubů z celé Evropy. Devatenáctý ročník Fortuna Czech Open přilákal rekordních 252 týmů z šestnácti zemí. Jednotlivé zápasy uvidí diváci v jedenácti sportovních halách. Závěrečné boje budou k vidění v neděli v hale na Podvinném Mlýně.

Fortuna Czech Open láká tradičně do Prahy nejen týmy ze zemí, které vládnou světovému florbalu. V čem je kouzlo prestižního klání? Co dokáže milovníky tohoto sportovního odvětví přilákat? Především propojení elitního florbalu s amatérským. Potkávají se profesionálové s širokou veřejností.

"Zaplavit Prahu florbalisty je unikátní záležitost. Přijíždějí týmy z různých zemí, které s florbalem začínají, letos třeba Island. Začínají startovat i reprezentační celky, pro které je tu vynikající konfrontace se skandinávským florbalem," vzal si slovo ředitel turnaje Martin Vaculík.

Do hry zasáhne letos zhruba pět tisíc hráčů. A organizace? V jejím čele stojí patnáctičlenný organizační štáb.

"K tomu na dobu turnaje přibývá nějakých 150 lidí, což jsou vedoucí hal nebo různí pomocní rozhodčí. Samotné rozhodčí do toho nepočítám, to je dalších sto lidí z devíti zemí," vypočítává Vaculík.

Je jasné, že příprava turnaje vlastně začíná v okamžiku, kdy končí předešlý ročník. I když pravda je možná ještě někde jinde. "Teď už se to možná začíná posouvat už i před tuhletu metu, protože týmy a další věci dohadujeme i s větším než ročním předstihem," prozrazuje šéf Czech Open.

Už nyní se tedy spřádají plány na příští rok. Důvod je zřejmý. Czech Open bude slavit narozeniny. A ne ledajaké. "Příští rok to bude dvacátý ročník. Těch dvacet let opravdu uteklo jako voda,"ohlíží se na startu devatenáctého ročníku Martin Vaculík.

K největším favoritům elitní mužské kategorie patří tradičně šestinásobný vítěz a obhájce loňského prvenství, švédský tým Pixbo Wallenstam. O šestý primát v řadě mezi ženami se pak pokusí pražský Herbadent.

autoři: ppe , jsu
Spustit audio