Ve Strašnicích vznikl FutLab - klub kutilů 21. století

Makerspace nebo high tech komunitní dílna, zkrátka ráj pro všechny, kteří chtějí vyrábět za pomocí moderních technologií a nemohou nebo nechtějí utrácet peníze za pořizování nákladných strojů. Přesně to je FutLab ve Strašnicích.

„Jsme kreativní prostor, kam mohou lidé přijít, stát se členem klubu a pak využívat moderní technologie, aby si vyrobili cokoliv, co je napadne. Máme tady několik 3D tiskáren, dva lasery, termolis, plotter, elektro dílnu, šicí stroje a mnoho zajímavých nářadí, nástrojů a materiálů", vypočítává výhody FutLabu jeho zakladatel Daniel Gottwald. Futlab je první prostor svého druhu v Praze. Mimo hlavní město podle Daniela Gottwalda už v různých městech vzniklo dříve několik podobných dílen. V Praze mají inovátoři ze Strašnic konkurenci v PrusaLab, který čerstvě otevřel v Holešovicích.

Futlab Daniel Gottwald zakladatel

Velký svátek pro všechny kutily a kreativce s novými technologiemi vypukne v sobotu 23. června. Své brány v Průmyslovém paláci na Výstavišti totiž otevírá první český Maker Fair.

Futlab celek
Futlab 3D tiskárny detail
Futlab board
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.