Vědci rozmisťují v českých lesích nové měřicí stanice. Zpřesní předpověď rizika požárů na portálu FireRisk
Celkem jich v projektu nazvaném FireRisk má fungovat víc než sto. Měří vlhkost půdy, vegetace i palivového dřeva. S pomocí získaných informací můžou zpřesnit předpovědi rizika požárů, které už dnes dělají na týden dopředu.
„Možná veverka, možná kuna nebo se zlomila nějaká větev,“ přemítá Matěj Orság z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe nad příčinou pádu dendrometru ze stromu v prudkém svahu nad Brněnskou přehradou.
Zařízení snímá měnící se poloměr kmene a je kabelem napojené na pozemní měřicí stanici. Ta ale sbírá především údaje, které napoví, jak velké panuje na místě riziko požáru.
„Celek nám dává informaci o tom, jaké jsou podmínky vlhkosti v půdě, potom ve dřevě, které by mohlo zahořet nad tím povrchem a zároveň i v atmosféře, v mikroklimatu toho podrostu. Jednou za půl hodiny odebere informaci ze všech čidel a jednou za 12 hodin, v poledne a o půlnoci, je odešle na cloudové úložiště,“ vysvětluje Matěj Orság.
Dostupná data o riziku požárů s týdenním předstihem
Díky více než stovce takových sond, ale také naměřeným datům ze stanic Českého hydrometeorologického ústavu, můžou vědci z CzechGlobe s několikadenním předstihem předvídat kde je a bude největší nebezpečí vegetačního požáru.
„Kliknu na daný katastr a zobrazí se mi všechny klíčové parametry požárního rizika,“ popisuje vedoucí celého projektu profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe barevně rozlišenou mapu na webovém portálu firerisk.cz.
„To znamená, jak je nasycená půda v povrchové vrstvě, jaká je teplota, jaký je vítr, jaká je stabilita atmosféry,“ dodává. Síť nových stanic pokrývá riziková místa napříč celým Českem. Zvýšený počet je jich přitom právě v okolí Brna a Prahy.
„Jsou to dvě naše největší města a v jejich okolí budou jedny z nejvhodnějších podmínek pro výskyt požárů vegetace.“ Klíčové je samotné zapálení, to podle Trnky v Česku u více než 90 procent případů způsobí člověk. Výsledná předpověď rizika požáru vegetace pak může posloužit hasičům, zemědělcům, lesníkům, ale také samosprávám, které vyhlašují zákazy rozdělávání ohňů.
Související
-
Vystoupá do výšky 35 kilometrů a praskne. Data o počasí získává ČHMÚ pomocí meteorologického balónu
Vypadá jako zmenšenina výletního balónu, ale do oblak vynáší měřící sondy, které sbírají data o počasí. Vypouští se několikrát denně z Meteorologické stanice v Libuši.
-
Díky českým 3D tiskařům se v Praze líhne model dinosaura. Pla(s)teosaura vystaví Národní muzeum
Pět a půl metrů dlouhý ještěr je vyrobený z recyklovaného plastu a na jeho výrobě spolupracovalo na 130 českých majitelů 3D tiskáren. V říjnu ho vystaví v Národním muzeu.
-
Jaká je teplota, tlak nebo kvalita ovzduší. Žáci v Praze 4 se učí vyhodnocovat data z meteostanic
Žáci dvou základních škol v Praze 4 mají nové unikátní pomůcky při vyučování. Jsou jimi meteostanice, které měří teplotu, tlak, kvalitu ovzduší nebo sílu větru.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ponížit a zastrašit. O sexuálním násilí muži nemluví i kvůli stigmatu, podotýká člen ukrajinské prokuratury
-
Mezi vrstevníky vynikají, přesto se chtějí učit. Mladí klavíristé z Česka vyjeli na mistrovské lekce
-
Svobodný svět je na ústupu a naše moralizování nefunguje. Musíme se bránit, tvrdí poradce premiéra
-
Krize Sparty pokračuje. Obhájci titulu neudrželi na Dukle vedení a zapsali pouze bod za remízu 1:1