Vily na „desítce“ zažily herce, spisovatele i umělce
Vinohrady, to není pouze Praha 2, ale také Praha 3 a 10. Právě na „desítce“ si můžete prohlédnout mnoho zajímavých staveb, ve kterých žili neméně zajímaví lidé.
„Procházíme okolo vily Miroslava Horníčka a Lubomíra Lipského z počátku 20. let 20. století od architekta Tomáše Pražáka a stavitele Pavla Moravce. Naproti staré vinohradské vozovně tramvají,“ ukazuje historik umění Jiří Slavík. Hned za rohem, v Benešovské ulici si nechala postavit vilu Gabriela Preissová, dramatička a spisovatelka, představitelka realismu a dramaturgyně Národního divadla. Míjíme funkcionalistickou vilu v Říčanské ulici, ve které žil Ota Pavel (a dnes tu sídlí jedna komerční rozhlasová stanice). Pohlédneme do oken bytu a ateliéru v Hradešínské ulici, kde pracoval „fotograf něžné krásy“ Taras Kuščynskyj a procházku zakončíme u nárožní vily architekta Františka Alberta Libry.
Vila Miroslava Horníčka a Lubomíra Lipského – poč. 20. let 20. století, arch. Tomáš Pražák a stavitel Pavel Moravec, Hradešínská 70, naproti staré Vinohradské vozovně tramvají
Vila Preissových – hned za rohem ve svahu, Benešovská ulice
Vila Oty Pavla a Jana Krejčího, funkcionalistická, Říčanská 3
Taras Kuščynskyj – byt a ateliér, Hradešínská 49
Vlastní nárožní vila architekta Františka Alberta Libry, Hradešínská/Chorvatská 32 (doporučujeme projít jeho vily v Kolonii svobody z počátku 20. let 20. století v ulici Na Šafránce)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.