Všechno, co jste možná nevěděli o Městské knihovně v Praze
K naší metropoli už dlouho patří Městská knihovna. Čtenářům slouží téměř 124 let. V seriálu Prahou křížem krážem jsme se prošli její hlavní budovou na Mariánském náměstí a také jsme vás zavedli do oddělení vzácných tisků nebo do bibliobusu.
Pražská knihovna byla otevřena 1. července 1891. Čtenáři tehdy chodili do prostor bývalé svatováclavské trestnice na Zderaze, kde si vybírali z nabídky 3 370 knih.
Instituce se postupně rozrůstala a zlomovým obdobím se pro ni stala druhá polovina 20. let minulého století. Díky projektu a úsilí tehdejšího ředitele Jana Thona a štědrosti mecenášů vyrostla na Mariánském náměstí nová budova, dnes Ústřední knihovna.
Ústřední knihovnu zdobí sochy múz
„Navrhl ji architekt František Roith, a to v monumentálním palácovém stylu. Za zmínku určitě stojí sochy od Ladislava Kofránka nad vchodem, které představují šest umění,“ upozorňuje na to, co spěchajícím chodcům někdy unikne, Lenka Hanzlíková z Městské knihovny v Praze.
Budova byla v době vzniku velmi významnou stavbou a jezdili se na ni dívat zástupci knihoven z celého světa.
„U nás šlo o první knihovnu v takto velkém stylu. Budova totiž byla postavena nejen pro knihovnu, ale i pro koncerty nebo divadelní představení a další kulturní aktivity,“ upřesňuje Lenka Hanzlíková.
I dnes se v knihovně na Mariánském náměstí koná široká škála kulturních akcí. A čtenáři v přízemí kromě beletrie a poezie najdou například hudební, divadelní a dětské oddělení nebo oddělení pragensií.
Budova neslouží jen samotné Městské knihovně. Jsou tu i výstavní prostory Galerie hlavního města Prahy, divadlo Říše loutek a primátorská rezidence.
V seriálu Prahou křížem krážem jsme se podívali i do těch prostor Městské knihovny, do kterých se čtenáři běžně nedostanou, například do depozitáře nebo restaurátorské dílny v Oddělení vzácných tisků či do skladů knih.
Nejstarší knihou v Oddělení vzácných tisků v pražských Střešovicích je prvotisk Pražské Bible z roku 1488.
„Tato Bible vznikla díky iniciativě čtyř pražských měšťanů a jde o čtvrté revidované vydání Vulgaty, tedy latinského překladu Písma svatého,“ vysvětluje vedoucí oddělení Jana Kozáková.
V seriálu o Městské knihovně v Praze jsme také zjišťovali, jakou cestu tady absolvuje nová knížka od svého pořízení až do rukou čtenáře, a navštívili jsme bibliobus neboli pojízdnou knihovnu.
Pořad vysílal Český rozhlas Regina od 2. do 8. března 2015 a vy si ho můžete poslechnout v archivu iRadio.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka