Za sportem i odpočinkem. Volnočasový areál pod Nuselským mostem baví všechny věkové kategorie

30. říjen 2023

Pod půl kilometru dlouhým Nuselským mostem v Praze, který překonává Nuselské údolí, objevíte volnočasový areál Jammertal. Je součástí parku Folimanka a nabízí odpočinek, zábavu i možnost zasportovat si pro všechny věkové kategorie. Návštěvníky určitě zaujme dětský Poesiomat, vodní hřiště, plácek pro milovníky „kolečkových“ sportů, knihobudka, vyhlídka nebo zajímavé plastiky.

Poslouchat písničky, pohádky nebo hlasy zvířat můžete hned kousek od vstupu do parku směrem od Vyšehradu. Ze žluté železné trubky je vyvedená klika, kterou si vyrobíte elektřinu. A pak si zmáčknutím tlačítka zvolíte jednu z dvaceti zvukových stop. Poesiomat Ondřeje Kobzy stojí naproti dětskému hřišti.

Při procházce parkem narazíte třeba na bronzového skejťáka sochaře Jaroslava Hladkého. Údajně jde o první sochu skateboardisty na světě. V parku byla instalovaná už v roce 1982.

Areál nabízí množství cvičebních a posilovacích strojů. Ve žluté knihobudce si vyberete něco ke čtení, posadíte se na lavičku a občas od knihy zvednete oči a zadíváte se na milovníky „kolečkových“ sportů. Ti se na zvláštním kulatém plácku prohánějí na bruslích, koloběžkách nebo na skateboardech. V zimě se tato plocha změní v kluziště pro veřejné bruslení.

Socha skateboardisty je v parku od roku 1982

Nechybí stoly na ping-pong, jsou tu i dvě hřiště na pétanque a kopeček s různými kovovými prvky, vrtulemi či žlábky. To je vodní hřiště, kde si děti v teplém letním počasí užívají spoustu legrace.

Stojí tu známá sportovní hala Folimanka a nedaleko se nachází i kryt Folimanka. Štolový protiatomový kryt civilní obrany pochází z přelomu 50. a 60. let minulého století. Je udržovaný, osvětlený, vytápěný a v případě potřeby plně funkční. Ukrýt se v něm může až
1 300 osob a rozhodně stojí za prohlídku. Tu nabízejí jednou měsíčně zdarma.

A proč se areál jmenuje Jammertal? Poslechněte si celou reportáž Jolany Novákové.

Spustit audio

Související