Žižkovská věž jako raketa na horizontu Prahy. Restauraci a vyhlídku můžete navštívit už 30 let

17. únor 2022

Žižkovská televizní věž je jednou z dominant hlavního města a s 216 metry zároveň nejvyšší pražskou stavbou. Vysílá nejen televizní a rozhlasový signál, ale třicet let funguje také jako rozhledna. Restauraci, bar a tři vyhlídkové kabiny mohli lidé poprvé navštívit 17. února 1992, tedy zhruba rok po spuštění vysílání. Stavbu provázely spory i negativní hodnocení.

Původně měl vysílač být na Petříně, s tím ale nesouhlasili památkáři. Nakonec ho Správa radiokomunikací Praha postavila na rozhraní Žižkova a Vinohrad na místě starého židovského hřbitova. Televizní věž vznikla podle návrhu statika Jiřího Kozáka a Alexe Béma a architekta Václava Aulického. Ten tehdy pracoval ve Spojprojektu Praha.

Z vyhlídky v památníku si můžete prohlédnout celou Prahu

„Jako první věc je potřeba říct, že v době, kdy jsme to dělali, tak jsme nic neprosazovali. Rozhodně ne já. Jiná otázka je, jakým způsobem by se to řešilo, jestli by stála na Žižkově, jestli by byla takhle veliká. Osobně se domnívám, že v dnešní době by se možná stavěla nějaká taková věž, ale asi by se našlo lepší místo,“ přemýšlí Václav Aulický.

Žižkovská věž je se svou výškou 216 metrů nejvyšší stavbou v metropoli. Analogové televizní vysílání definitivně skončilo před necelými třinácti lety. Jak se o stavbě po jejím dokončení mluvilo si poslechněte v reportáži.

Spustit audio