Brutalistický skvost české architektury postupně ožívá. Rozsáhlá obnova vrací hotelu Intercontinental lesk
Stojí v historickém centru Prahy, byl postaven v letech 1968 až 1974 pod vedením Karla Filsaka a představuje vrchol brutalismu. To je v kostce hotel Intercontinental, který pamatuje takové hosty, jako je třeba legendární král popu Michael Jackson. Dnes ale prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
„Ten dům není zapsanou nemovitou kulturní památkou. Nicméně my se na něj díváme jako na výjimečnou architekturu svojí doby. Nositele toho, čemu my říkáme Gesamtkunstwerk, to znamená takové unikátní symbiózy práce architektů, výtvarníků a řemeslníků, která vlastně ukazovala pestrou škálu, kvalitu české kultury na konci 60. let,“ popisuje architekt Marek Tichý, který se svým týmem celou rekonstrukci hotelu řídí.
Stavebně technický stav fasád a celé řady rozvodů byl podle něj tristní. „Jsme nuceni celou řadu věcí sanovat, rekonstruovat a v některých případech i celé části stavby sejmout a znovu postavit.“
„Místo, před kterým stojíme, je nový vstup do konferenčního centra. To je vlastně ten obnovený konferenční sál, rekonstruovaný podle původního návrhu s interiéry Jana Šrámka. Jak vidíte, jsme vlastně mezi objektem hotelu a objektem původní provozní budovy ve vnitrobloku směrem do Starého Města, který spojovala taková nevzhledná železobetonová deska,“ pokračuje Marek Tichý.
Desku stavbaři bourají, aby tu v budoucnu byl bezbariérový prostor. „Je to místo, které potom povede přímo před školu Curieových. To bude bezbariérová lávka pro děti a vlastně to protne ten prostor, který byl historicky zavřený veřejnosti. My z něj děláme otevřený veřejný městský prostor.“
Poslechněte si celou reportáž o budoucnosti hotelu Intercontinental.
Navštívit ho můžete díky akci Open House Praha, která se koná 20. a 21. května. Otevřená bude také naše rozhlasová budova v Karlíně, přijďte nás navštívit!
Související
-
Výstava organické architektury ve Winternitzově vile hledá harmonii mezi lidským obydlím a přírodou
Mezi přírodou a člověkem: Po stopách organické architektury, tak se jmenuje výstava, která představuje stavby z různých období a zemí od 20. do 70. let minulého století.
-
Gauč velký jako nejmenší pražský byt. I ten je součástí výstavy s názvem Praha zítra? Domy a byty
Díky nové výstavě máte například možnost zjistit, kolik je v metropoli prázdných bytů, kolik se jich staví nebo o kolik stoupla jejich cena v posledních letech.
-
Komunita skejťáků je velká rodina. V Africe jsme postavili už tři skateparky, říká Martin Loužecký
V komunitě skejťáků mu neřekne nikdo jinak než Louže. Potkáváme se po mnoha letech v podchodu u metra Vltavská. Tohle místo setkání není náhoda.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka