Budoucnost Letiště Praha? Stavba paralelní dráhy, rozšíření terminálu i nový park, odpovídá výkonný ředitel leteckého provozu Martin Kučera

„Náš plán na tento rok byl zhruba přes osm a půl milionů odbavených cestujících. Realita bude úspěšnější a směřujeme zhruba přes deset a půl milionů,“ popisuje výkonný ředitel leteckého provozu Letiště Praha Martin Kučera.

Výstavba paralelní dráhy je pro letiště důležitá z několika důvodů, hlavním motivem je podle Martina Kučery zvýšení provozní bezpečnosti.

Čtěte také

„Aktuálně máme dvě dráhy, nicméně ty dráhy se křižují, to znamená, že je nelze využívat nezávisle na sobě. Vždycky se na provoz obou dvou drah dohromady váže mnoho omezení a opatření.“

To by měl paralelní provoz usnadnit, dráhy by od sebe měly být dostatečně vzdálené a na sobě nezávislé. „Postavit dráhu v Evropě není, minimálně z legislativního pohledu, jednoduchý projekt. Proto nás čeká ještě mnoho projednání a stupňů přípravy projektové dokumentace. Náš výhled na fungování dráhy je zhruba v horizontu deseti nebo lehce přes deset let.“

Úpravy terminálu a jeho okolí

Dalším významným prvkem budoucnosti Letiště Praha bude také terminálový rozvoj. „Tím prvním krokem k rozšíření Terminálu 2 je výstava Prstu D a součástí těchto úprav je rozhodně nutná úprava veřejného prostoru před terminály a také myšlenka zřízení jakéhosi parku,“ přibližuje Martin Kučera.

Čtěte také

Za tento rok odhaduje Letiště Praha počet odbavených cestujících přes 10 milionů, což přesahuje i původní hodně optimistické plány. Aktuální zimní letová sezona přináší i několik novinek.

„Přímé spojení do Ománu, destinace Maskat a Salála a možnost krásné zimní dovolené v teplých krajích. Pak můžu zmínit návrat společnosti Wizz Air na letiště Londýn Luton, případně Bukurešť. Dále také návrat spoje společnosti Ryanair do Jordánska letiště Ammán.“

Na jaká další přímá spojení se můžeme těšit? Obyvatelé přilehlých oblastí se proti výstavbě paralelní dráhy bouří, co bude kompenzací? Letiště Praha stále shání zaměstnance, na které pozice? Poslechněte si celý rozhovor.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.