Dětské domovy většinou oblečení a hračky mají, děti potřebují spíš psychickou pomoc, říká Kašáková

6. prosinec 2020

Většinu dětství prožila v dětském domově. Po odchodu z něj si sáhla na dno, ze kterého se ale dokázala odrazit a dnes je úspěšnou modelkou a dětem v dětských domovech se snaží pomoci. Hostem pořadu Až na dřeň byla Veronika Kašáková.

Veronika Kašáková už několik let prostřednictvím svého nadačního fondu pomáhá dětem z dětských domovů. Veřejnost má podle ní stále zkreslenou představu. „Dodnes mi lidé volají a v dobré víře nabízejí oblečení a hračky. Domovy jsou na tom ale po materiální stránce ve většině případů dobře a děti potřebují něco úplně jiného.“ Podle Veroniky Kašákové chybí hlavně psychologická pomoc. „Děti v domovech jsou po fyzické stránce většinou zdravé. Už v útlém věku ale mnohdy prošly traumatickými zážitky, a s tím by jim měl pomáhat odborník.“

Do domova se Veronika dostala ve svých čtyřech letech. „Měla jsem obrovské štěstí, že jsem byla v dobrém dětském domově. Život předtím byla noční můra. Žili jsme v holobytě, máma brala drogy a byla tam i spousta násilí.“ Všechno změnila dopravní nehoda, po které se věci daly do pohybu. „Vyrůstala jsem v pocitu lítosti. Každý mi říkal, že jsem chudinka a já to tak postupně začala brát, že jsem chudák a každý mě musí litovat. První čtyři roky po odchodu z domova byly velmi těžké a jsem šťastná, že jsem v sobě našla dost odvahy se z toho všeho dostat.“

Veronika Kašáková je od února maminkou. „Slovo máma je mi strašně cizí. Skoro jsem ho nepoužívala. Teď se na všechno nové strašně těším. Zařídím, aby to malé mělo všechno, co já neměla. Rozmazlovat ho ale nebudu,“ řekla v rozhovoru s Kateřinou Kubalovou ještě před narozením syna.

Poslechněte si celý rozhovor Až na dřeň s Veronikou Kašákovou.

autoři: Kateřina Kubalová , jp

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.