Herec Petr Buchta: Hrát bez diváků bylo zvláštní. Bylo to jako běžet do cíle a neproběhnout cílovou páskou
Rodák z Karviné vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a po mnoha divadelních štacích zakotvil v pražském Švandově divadle. Jeho tvář je známá i z televizních seriálů či z filmu. Hostem pořadu Až na dřeň byl herec Petr Buchta.
Čtěte také
V únoru si Petr Buchta po dlouhé době mohl opět stoupnout na jeviště a zkoušet. Švandovo divadlo totiž uvedlo premiéru hry AI: Když robot píše hru. Napsala ji umělá inteligence a hrálo se on-line. „Během zkoušení jsme hodně pracovali s textem. Obtížné bylo, že jsme museli všechno říkat doslova, abychom hru moc nepolidštili,“ vypráví s úsměvem Petr Buchta. „Hrát bez diváků bylo zvláštní. Brali jsme to vlastně jako natáčení. Zpětná vazba nám hodně chyběla. Bylo to jako běžet do cíle a neproběhnout cílovou páskou.“
Petr Buchta se v pořadu Až na dřeň rozpovídal také o tom, jak se připravuje na role. „Ve hře Lámání chleba jsem třeba ztvárnil faráře Brázdu. Během té hry jsem z 16 let zestárnul na 70 let. Bylo to hodně náročné, ale zároveň to bylo asi nejlepší zkoušení, jaké jsem kdy zažil,“ říká herec, který má zkušenosti i s filmovou kamerou. „Já jsem rád, že si díky své práci můžu vyzkoušet spoustu věcí a dostanu se i do míst, kam by to jinak nešlo. Natáčel jsem třeba na šachtě a od té doby obdivuji všechny chlapy, kteří tam tráví celé dny.“
Hercem náhodou
Herectví se Petr Buchta v dětství věnovat nechtěl. Hrál házenou a na konzervatoř šel vlastně tak trochu náhodou. „První dva týdny jsem si jen opakoval, co jsem to udělal. Potom to ale odpadlo a začalo mě to tam strašně bavit.“ Herectví je podle něj svazující i osvobozující zároveň. „Já býval hodně nervní. V den premiéry jsem třeba dříve nebyl schopen nic jíst. Dnes už jsem se trochu zklidnil a naučil jsem se sám se sebou pracovat a neprožívat se tolik.“
Co dalšího herec prozradil? Poslechněte si celý rozhovor Kateřiny Kubalové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.