Inspirativní místo pro práci a kavárna v jednom, to je žižkovská Pracovna

Během posledních let přibývá lidí, kteří se profesně osamostatňují. Jsou na volné noze nebo mají možnost si organizovat práci podle svého. Mnozí z nich ale nechtějí tvořit a úřadovat doma, raději si pronajímají pracovní místo v některé sdílené kanceláři. Jedna taková vznikla před čtyřmi lety na Žižkově. Prostor s výstižným názvem Pracovna v sobě skrývá klidné kancelářské zázemí a zároveň kavárnu. Koncept spojení místa pro práci a pro zábavu a odpočinek byl důležitý hned od začátku.

Za vším stála snaha vytvořit prostor, který bude příjemný, kde se bude dobře pracovat a kam se bude člověk rád vracet. Zkrátka žádné sterilní a studené prostředí. Jan Pelán a Andrea Kosařová si pro svůj projekt vybrali starou zástavbu na Žižkově, která je oba oslovila. "Je to dům z konce 19. století, který původně fungoval jako prvorepubliková tančírna s výčepem, pak tady chvíli byla školní jídelna a posledním subjektem byli buddhisté Diamantové cesty. Takže to je prostor se směsí historické zkušenosti, která nám přišla strašně zajímavá," vysvětluje Jan Pelán.

Sdílená kancelář nabízí celkově 25 míst a všechny stoly, které tu na práci pronajímají, zakladatelé vlastnoručně vyráběli. K dispozici je i vybavená zasedací a školící místnost. Hlavně ze začátku byla hodně důležitá kavárna jako veřejný prostor, kde se lidé mohli o činnosti Pracovny dozvědět více. Klientů postupně přibývalo a ti stálí už se mezi sebou znají, často bydlí nedaleko. Služeb Pracovny ale využívají také cizinci, pro které je Praha jen zastávkou na jejich cestě. Zdi kanceláře a kavárny pravidelně zdobí díla mladých umělců, Pracovna tak funguje i jako místo výstav. pracovna.cz

Ve sdílené kanceláři je k dispozici celkem 25 míst
Zdi Pracovny pravidelně zdobí výtvarná díla
Kavárna je první místo, kam v Pracovně vstoupíte
autor:
Spustit audio