Jak se připravuje jeviště a pracuje s loutkami? Poznejte zákulisí Divadla Spejbla a Hurvínka

21. duben 2022

Spejbl a Hurvínek - legendární loutkové duo, které všichni dobře známe. Osobně se s těmito oblíbenými postavami můžete setkat v Divadle Spejbla a Hurvínka v pražských Dejvicích. Tam vyrazila i redaktorka Sabina Vosecká. Zákulisím ji provedl umělecký ředitel divadla David Janošek.

„Už jsme na jevišti, stojí nám tady konstrukce k představení Hurvínkova cesta do Tramtárie. Jeviště je poměrně velké, ale protože hrajeme pro děti iluzivně, tak stavíme na jevišti takový zmenšený pokojíček, konstrukci, na které se hraje,“ přibližuje David Janošek. Každé představení má svou konstrukci, protože se liší technickými požadavky.

„Naši herci nehrají s loutkami ze země, ale stojí nahoře na konstrukci. Je to takové lešení, po kterém se dá chodit, aby byli nad loutkami ve výšce. Většina z nich se vodí třeba na dvoumetrových nitích.“ Soubor divadla má 17 hereckých členů, 5 - 6 technických členů a na představení se potkají téměř všichni.

Čtěte také

„Dětská představení hrajeme v rozdělené interpretaci, část herců loutky mluví a část je vodí. Máme speciální místnost – mluvírnu, která se nachází úplně nahoře. Tam sedí ti, kteří dabují loutky. Vzhledem k tomu, že ta místnůstka je poměrně malá, tak u velkých představení se často stane, že stojí vedle jeviště s mikrofony a mluví úplně live,“ dodává umělecký ředitel.

Hurvínek se také letos vydá na vesmírnou misi, tedy jeho dva centimetry vysoká skleněná figurka. Bude pasažérem družice Planetum1, kterou do kosmu vynese raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.

Poslechněte si celou reportáž ze zákulisí Divadla Spejbla a Hurvínka.

autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.