Kadlecovi se starají o adoptivního syna s ichtyózou: Každý měsíc potřebujeme přes 8 kilo krémů za tisíce korun

12. leden 2020

Hana a Marian Kadlecovi založili před několika lety Spolek Ichtyóza, který pomáhá lidem s vrozenou kožní poruchou. Sami toho o ní vědí spoustu. Pečují totiž o malého Martínka, který se s ichtyózou potýká. V pořadu Až na dřeň byla řeč nejen o ní, ale také třeba o adopci.

Ichtyóza je genetická porucha kůže. Lidé, kteří touto nemocí trpí, mají po celém těle kůži extrémně vyschlou a musí ji odstraňovat a promazávat podobně, jako to my ostatní děláme na patách. „My na péči o Martínka každý měsíc spotřebujeme přes osm kilo krémů,“ popisuje Hana Kadlecová. A protože krémy na předpis nepomáhají, je potřeba kupovat účinné a dražší. „Nás to měsíčně stojí přes 20 000 korun.“ I proto se Spolek Ichtyóza zaměřuje nejen na osvětu, protože o tomto onemocnění se příliš nemluví, ale také na finanční pomoc. Pořádají sbírky krémů, které pomáhají konkrétním lidem. „Za rok 2019 jsme sesbírali kolem 7000 kusů krémů, a to je skvělé.“ 

Zatímco dnes je životní náplní manželů Kadlecových malý Martínek a Spolek Ichtyóza, ještě před pár lety to tak nebylo. Manželé se pokoušeli o miminko, ale dlouho se jim to nedařilo. Rozhodli se tedy pro adopci a chtěli, jako mnozí, malé a zdravé miminko. Na jedné návštěvě dětského domova se ale řízením osudu sešli s Martínkem. „Tehdy jsme ho jen ze slušnosti pozdravili a zeptali se ho, jak se jmenuje.  On řekl „auto“, já se v té chvíli rozplakala a bylo mi jasné, že to je on,“ vypráví Hanka Kadlecová.“  „Auto bylo totiž jediné slovo, které jsem uměl, když si mě z dětského domova brali moji rodiče. To mi bylo jeden a půl roku,“ doplňuje manželku Marian, který až v dospělosti poznal své sourozence.

„Martínek si nás prostě vybral,“ směje se Marian. „My jsme se stali jeho rodiči a on nás na oplátku každý den obdarovává. Díky němu víme věci, o kterých bychom bez něj neměli ani tušení.“

Celý rozhovor si můžete poslechnout na novém audioportále mujRozhlas. Nezapomeňte se podívat také na videozáznam. 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.