Majitelé studní by si měli nechat pravidelně kontrolovat kvalitu vody

Jednou ročně by měli majitelé studní nechat zkontrolovat vodu. Průběžná kontrola a opravy totiž vyjdou mnohem levněji než oprava havarijního stavu, který způsobilo zanedbání. V pořadu K věci to uvedla technická ředitelka společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Radka Hušková.

Znečištění vody ve studni se podle ní na první pohled nepozná. „Pokud je rozdíl poznat na chuti, vzhledu nebo pachu vody, tak bývá už dost pozdě. Většinou to bývá mikrobiologické znečištění. Může to být plíživý problém,“ říká Radka Hušková.

Týden vody 2

Vodu ve studních je dobré pravidelně kontrolovat. „Když lidé jezdí na chalupy hlavně v sezoně, tak je potřeba, aby se studna dostala do dynamického modelu, aby se stojatá voda nejdřív odpustila.“ Potom je dobré odebrat vzorek vody a nechat ho zkontrolovat v laboratoři.

„Laboratoř je dobré zkontaktovat předem a vyzvednout si vzorkovnice a návod na odběr. Kontrola základních parametrů vody, které laboratoř prověří, stojí 1000 korun.“

Vysočanská estakáda – jsou opravy u konce?

Opravy Vysočanské estakády, kde se loni na konci července propadla část vozovky, se pomalu blíží ke konci. „PVK tam skoro rok pracovaly, byla ražena nová stoka, bylo nutné zabezpečit podloží zhruba v délce sto metrů,“ říká Radka Hušková. Teď Pražská vodohospodářská společnost opravuje další části stok, hotovo by mělo být v polovině srpna. Poté nastoupí Technická správa komunikací, aby opravila povrch vozovky.

Spustit audio