Mikroskopy, svařování laserem nebo levitující nanočástice, tak vypadá výstava v Akademii věd

V budově Akademie věd ČR na Národní třídě najdete i výstavní prostor. Galerie Věda a umění nabízí návštěvníkům jedinečné propojení odborných expozic a uměleckých děl. Aktuální výstava se jmenuje KUK aneb Nástroje poznání a vznikla k 60. výročí založení Ústavu přístrojové techniky AV ČR. "Ta výstava mapuje výzkumy vědců a vědkyň Ústavu přístrojové techniky a jde skrze všechna oddělení, která tam jsou," popisuje kurátorka galerie Tereza Kopecká.

Nejznámějším přístrojem je určitě mikroskop. Díky němu tu můžete poznávat věci v detailech a také se seznámíte s prvním stolním elektronovým mikroskopem. Výstava je výletem z makrosvěta až do světů nano a kvantových technologií. Otestujete si například elektrickou činnost srdce pomocí speciálního programu nebo uvidíte levitující chlazené nanočástice. Celá expozice je i velmi atraktivně graficky ztvárněná. "Všechny nápisy a doprovodné texty k exponátům zpracoval ilustrátor a grafik Tomáš Motal, kterého jsme oslovili na spolupráci," doplňuje Tereza Kopecká.

Výstava KUK aneb Nástroje poznání potrvá až do konce ledna 2018 a je přístupná zdarma. 10. a 25. ledna v 17 hodin jsou pro veřejnost připraveny komentované prohlídky. www.facebook.com/galerievedaaumeni

Výstava se jmenuje příznačně KUK, opravdu tu nakouknete do jiných světů
Kyveta a její podrobný popis
Interaktivní exponáty i podrobné popisky
Výstava KUK aneb nástroje poznání vás provede od makrosvěta až po kvantové technologie


autor:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...