Nebezpečné řidiče čekají od dubna terapeutické kurzy, které si zaplatí. Může je nařídit i soud

2. duben 2024 12:00

Na terapeutické kurzy budou muset všichni, kteří odmítnou test na alkohol nebo drogy. Pak také ti, kteří spáchali závažný přestupek, za který dostanou zákaz řízení minimálně na rok a půl. Což muže být i výrazné překročení povolené rychlosti. 

Čtěte také

Terapie může nařídit i soud. Jde o pět čtyřhodinových sezení s psychoterapeutem, za která problémoví motoristé zaplatí přes 13 tisíc korun. A pokud budou chtít znovu řídit, bez terapie zpět řidičský průkaz už nedostanou.

Kurzy pro problémové řidiče začínají od pondělí 1. dubna a absolvovat je bude muset každý, kdo bude chtít vrátit řidičský průkaz, o který kvůli závažnému přestupku přišel minimálně na rok a půl.

„S každým z nich se snažíme najít nějaké pro něho akceptovatelné cesty řešení, protože většina klientů nejen nebyla na terapii, ale ani nemají moc prostor mluvit o sobě, uvažovat o sobě,“ říká o kurzech psycholožka a terapeutka Veronika Kurečková z Centra dopravního výzkumu.

Čtěte také

Po celém Česku je už přes sto vyškolených terapeutů rozdělených do krajů. Řidiči, kteří musejí kurzy absolvovat, se na ně přihlásí jednoduše na webu.

„Je tam odkaz na přihlášení do terapeutického programu, člověk zaplatí částku za kurz a poté si vybere konkrétní kurz podle lokality a časových možností,“ vysvětluje ředitel centra Pavel Řezáč.

Nejsou to přitom žádné testy či zkoušky z pravidel silničního provozu, ale skutečné terapie. Teprve po ukončení kurzu a absolvování autoškoly může jít řidiči žádat na úřad o řidičský průkaz.

Poslechněte si celou reportáž.

autoři: Luděk Hubáček ,
Spustit audio

Související