Padající hvězda může být i kosmický záchod. Poslechněte si seriál o životě astronautů ve vesmíru
Poznejte s námi život astronautů během vesmírné mise, řešit musí nejen svou kondici a zdraví, ale také běžné denní činnosti. Jak a kam chodí na záchod? Proč mají na stěně stanice běhací pás? Proč se jim může tělo prodloužit až o sedm centimetrů? A jaké jídlo si sem vezou? Na tyto a další otázky odpovídal létající redaktorce Sabině Vosecké astronom a lektor vzdělávacích programů Planetária Praha Jan Veselý.
„Záchodový kontejner se jednou za čas, když se naplní, vyhodí ven do vesmíru. Obíhá kolem Země, postupně klesá, a když vstoupí do hustých vrstev atmosféry, tak shoří. A tady to udělá padající hvězdu. Když padá hvězda a něco si přejete, tak se vám to splní. Čili kosmický záchod je vlastně hrozně romantická záležitost,“ směje se Jan Veselý.
Pobyt ve vesmíru má také dopad na fungování lidského těla, například svaly, které člověk nepoužívá, ochabují. Proto je důležité posilování.
„Ve vesmíru dáte i pět set kilo úplně snadno, protože tam je stav beztíže. Posiluje se třeba proti pružinám, jsou tam rotopedy, je tam běžecký pás, dokonce na stěně té stanice. Protože tam není nahoru a dolů, tam je to jedno," dodává.
Poslechněte si všechny díly seriálu o životě astronautů.
Související
-
Pražské planetárium jako světová špička. Získáme zcela revoluční technologii, slibuje jeho ředitel
„V polovině roku se nám podařilo získat velký objem finančních prostředků, jde o 250 milionů korun,“ představuje plány na modernizaci planetária jeho ředitel.
-
Astronomický ciferník nebo symbolika Karlova mostu. Planetárium vám ukáže Prahu trochu jinak
Procházky Prahou astronomickou jsou součástí široké nabídky programu Planetária Praha. Tentokrát se zájemci o historii sejdou s průvodcem v centru města.
-
Hurvínek odletěl do vesmíru. S raketou Falcon 9 se dostala na oběžnou dráhu česká družice Planetum-1
Z Floridy odstartovala ve středu 25. května kolem 20:35 SELČ raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, na oběžnou dráhu vynesla také českou družici Planetum1.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.