Oceňované evropské snímky na plátnech českých kin. Začíná 30. ročník festivalu Dny evropského filmu

20. duben 2023 09:22

Začíná jubilejní třicátý ročník festivalu Dny evropského filmu, který v Praze zaplní kina Lucerna, Světozor a Přítomnost. Diváky láká na výrazné debuty i díla slavných režisérů z téměř tří desítek zemí.

„Filmy promítáme z velké většiny v české premiéře, nikdy předtím tu nebyly a pravděpodobně ani potom už nebudou. Což si myslím, že je výhoda toho festivalu, je teď a tady,“ vysvětluje Šimon Šafránek, dramaturg festivalu.

Do českých kin tak poprvé vstoupí italsko-francouzský snímek Nesmírnost s hvězdnou Penélope Cruz, který festival zahájí. V české premiéře bude uveden třeba film Chléb a sůl oceněný na festivalu v Benátkách nebo snímek Zlato Rýna, výbušná novinka renomovaného režiséra Fatiha Akina. Dramaturg Šimon Šafránek vybíral i zajímavé debuty.

„Určitě bych vyzdvihnul francouzský film Ti nejhorší, který získal cenu v Cannes. Je to o filmařích na sídlišti, angažují do natáčení místní děti a zároveň koukáme i na život těch dětí. Na to, že je to debut, je to prostě úžasný, i to, jak ty děti hrají,“ dodává.

Dětství, mládí a dospívání se v současné evropské kinematografii objevuje velmi často. Je to tomu tak i v irském filmu Mlčenlivá dívka, který osobně uvedou režisér Colm Bairéad a producentka Cleona Ní Chrualaoí.

„O dívce, která má problémy v rodině a je poslaná na léto za náhradní rodinou. Je to velmi malý film, který se dostal do nominace na Oscara. Pan režisér a paní producentka přijedou a budou mít masterclass na téma – jak se s malým filmem dostat do Hollywoodu.“

Festival Dny evropského filmu potrvá v Praze až do 25. dubna, do programu jsou zapojena také kina v Brně a Ostravě.

autoři: Václav Müller ,
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.